2011. február. 11. 20:35 MTI Utolsó frissítés: 2011. február. 11. 21:01 Világ

Mubarak távozásával még közel sincs vége annak, ami Egyptomban zajlik

A Royal Bank of Scotland (RBS) bankcsoport globális kockázatelemző részlegének szakértői Hoszni Mubarak lemondását kommentálva hangsúlyozták, hogy jóllehet az elnök távozása nyomán valószínűleg csitul a megmozdulások hevessége, az átmenet folyamatának azonban még távolról sincs vége. Olyan horderejű további lépésekre van szükség, mint az alkotmány módosítása, valamint új elnök-, illetve jó eséllyel parlamenti választásokat is kell tartani.

Bár a helyzet "rendkívül képlékeny", az ugyanakkor valószínűtlen, hogy az egyiptomi hadsereg a majdani választások nyomán kormányra kerülő polgári vezetőknek minden hatalmat átadna - vélekedtek az RBS londoni stratégiai elemzői.

A ház szakértői azzal is számolnak, hogy ha a választások "viszonylag szabadabbak lesznek", mint a korábbiak, akkor az eddig betiltott - bár létében megtűrt - radikális iszlám szervezet, a Muzulmán Testvériség komoly politikai erővé válhat Egyiptomban.

Az RBS szakértői szerint ugyanakkor a Muzulmán Testvériség legutóbbi nyilatkozataiból arra lehet következtetni, hogy a szervezet legfeljebb a parlamenti mandátumok egyharmadáért szállna harcba, és nem állítana saját elnökjelöltet.

Ez nem csupán annak lehet a jele, hogy a csoport igyekszik enyhíteni a vele kapcsolatos nemzetközi és hazai aggályokat, de annak is, hogy az "elmúlt évek (hatósági) leszámolásai és elnyomatása" meggyengítette a szervezetet. A csoportnak nincs karizmatikus vezetői felépítménye, és a megmozdulások kezdete óta elhangzott "változatos, gyakran egymásnak ellentmondó" nyilatkozatok azt is megmutatták, hogy egységes politikai programja sincs - vélekedtek péntek esti kommentárjukban az RBS londoni stratégiai elemzői.

A ház szakértői szerint mindezek alapján valószínű, hogy Egyiptom gazdaság- és külpolitikája még akkor sem módosulna "egyik napról a másikra", ha a Muzulmán Testvériség domináns politikai erőként kerülne ki a választásokból. A szervezet arra is nyilván gondosan ügyelne, hogy ne hajtson végre olyan intézkedéseket - sőt még csak ne is beszéljen ilyenekről -, amelyekkel elidegeníthetné a Mubarakot elűző, nagyrészt világias gondolkodású tömeget - jósolták az RBS szakelemzői.

A térségi "járványveszélyről" a cég szakértői úgy vélekedtek, hogy jóllehet a tunéziai és az egyiptomi megmozdulások átterjedésének kockázata elsősorban a régió "zárt" gazdaságú rezsimjeit - Algériát, Jement, Líbiát és Szudánt - fenyegeti, azonban "egyik térségbeli ország sem immunis". Jordánia és Marokkó is fokozott kockázatnak van például kitéve, egyebek mellett azért is, mert nincs akkora költségvetési mozgásterük az ártámogatások és egyéb szociális juttatások növelésére - és így a rezsim ellenzékének leszerelésére -, mint például a Perzsa-öböl menti gazdag olajtermelő országoknak - hangsúlyozták péntek esti helyzetértékelésükben az RBS londoni elemzői.

Kövesse az egyiptomi eseményeket percről percre a hvg.hu-n!

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.