Mubarak bejelentette visszavonulását
Az egyiptomi államfő kedden este élő televíziós beszédben jelentette be, hogy a szeptemberben esedékes elnökválasztáson nem méreti meg magát.
Elnöki mandátumának utolsó hónapjaiban azon dolgozik majd, hogy hatalom átadása békés és zökkenőmentes legyen - mondta a 82 éves Mubarak.
Az öltönyt és nyakkendőt viselő politikus nyugodtnak tűnt az állami televízióban sugárzott beszéd során. Nyilvánvaló utalással a nyolc napja tartó és egyre erősödő kormányellenes tüntetésekre, kijelentette, hogy "függetlenül a jelenlegi körülményektől" soha nem állt szándékában jelöltetni magát az idei elnökválasztásra. "Elég időt töltöttem el életemből Egyiptom és népe szolgálatában" - mondta Mubarak, hozzátéve, hogy büszke az általa elért eredményekre.
Közölte azt is, hogy nem szándékozik elhagyni Egyiptomot politikai karrierjének befejeztével. "Ez a hazám. Itt éltem, küzdöttem és védelmeztem földjét, szuverenitását és érdekeit, és itt halok meg" - fogalmazott. Az 1981 óta hatalmon lévő Mubarak reformokra szólított fel, s közölte, hogy javasolni fogja az elnökjelöltséghez szükséges kritériumok enyhítését. Az igazságügyi hatóságokat arra szólította fel, hogy küzdjenek a korrupció ellen.
Lehetséges azonban, hogy Mubarak elkésett a bejelentéssel. Kairó belvárosában üdvrivalgással fogadták a tüntetők a beszédet, de egyre többen kezdték el skandálni, hogy Mubaraknak azonnal le kell mondania.
Egyiptomban múlt héten kedden robbantak ki a tüntetések, amelyek részvevői előbb "csak" politikai, gazdasági és társadalmi reformokat követeltek a 30 éve hatalmon lévő Hoszni Mubarak elnöktől. Elsősorban fiatalok és a középosztály képviselői vesznek részt az Április 6. Ifjúsági Mozgalom által indított demonstrációkon.
A biztonsági szolgálatok becslése szerint a tüntetéssorozat nyolcadik napján több mint egymillióan vonultak utcára szerte Egyiptomban, hogy Mubarak távozását követeljék. Kairó belvárosában mintegy félmillióan, Alexandriában 400-500 ezren, Szuezben pedig 25 ezren demonstráltak kedden.
Az egyiptomiak is a növekvő élelmiszerárakra, a munkanélküliségre és az önkényuralmi kormányzásra panaszkodnak. Egyiptom 80 milliós népessége évente 2 százalékkal növekszik, a lakosság 60 százalékának életkora 30 év alatt van, 40 százaléka kevesebb mint napi két dollárból él, egyharmada pedig írástudatlan.