2011. február. 01. 12:03 MTI Utolsó frissítés: 2011. február. 01. 12:40 Világ

Mégsem zárnak be kapitányságokat Franciaországban

A francia belügyminiszter, Brice Hortefeux egy keddi tv-interjúban visszautasította azt a feltételezést, hogy az elnöki hivatal közvetlen utasítását hajtotta végre, amikor bejelentette: mégsem számol fel rohamrendőri kapitányságokat.

A francia kormány hétfőn este döntött úgy, hogy enged a Köztársasági Biztonsági Század (CRS) tiltakozásának és nem szüntet meg egyet sem a 61 egységből. 

Mivel a rendőröknek nem engedélyezett a sztrájk Franciaországban, a különleges egységek mintegy 14 ezer tagja sajátos módszerekkel - éhségsztrájkkal, tömeges betegszabadsággal, valamint a családtagok utcára küldésével - tiltakozott múlt szerda óta a tervezett bezárások miatt.

A szakszervezetek képviselőit hétfő délután fogadta Frédéric Péchenard országos rendőrfőkapitány, aki akkor még megerősítette az átszervezési terveket. A belügyminiszter később azonban közleményt adott ki, amelyben azt közölte, hogy az eredetileg felszámolásara ítélt két kapitányságon - Lyonban és Marseille-ben - dolgozó 280 rohamrendőr - munkahelyét nem számolják fel, hanem  ezentúl közvetlen utcai közbiztonsági feladatokat bíznak rájuk ugyanazon az állomáshelyen.

Laurent Guillerme, a bezárással fenyegetett marseille-i őrs szakszervezeti vezetője a France Info hírrádióban "nagyszerű hírnek nevezte" a bejelentést. "A legfontosabb, hogy a vezetőink meghallgattak minket és megértették, hogy maximálisan elkötelezettek vagyunk a munkánk és az állam iránt, és ezért meghallgatták a követeléseinket is" - mondta a rendőrök nevében. 

Marseille-ben jelenleg három rohamrendőrségi kapitányság található. Az eredetileg bezárásra ítélt egység tagjai szombaton egységesen éhségsztrájkba kezdtek, a városban működő egyik másik őrsön dolgozók pedig vasárnap mindannyian betegállományba vonultak. Perpignanban szombaton jelentett beteget a teljes rohamrendőri egység, Sainte-Foy-les-Lyonban a rendőröknek mintegy száz hozzátartozója tüntetett szombaton az őrs előtt. Itt a dolgozóknak hetven százaléka szerda óta volt betegállományban. A belügyminiszter közleményét követően valamennyi rohamrendőr felfüggesztette az éhségsztrájkot, illetve véget vetett a betegszabadságnak.

Hirdetés