Tunéziai helyzetkép: nyugodtan lehet autózni az országban
A Tuniszt és Sousse várost összekötő autópályán nem szednek díjakat, üresen tátongtak a fizetőkapuk.
Nyugodtan lehetett közlekedni Tunéziai fő- és mellékútjain is hétfőn, de a helyi lakosok mindenhol éberen figyelik és ellenőrzik az idegen járműveket és utazókat - tájékoztatta Tuniszból az MTI-t Marosi Antal, a közszolgálati médiumok kiküldött tudósítója. Marosi Antal hétfőn autóval jutott el a Tunisztól 450 kilométerre fekvő Szidi Búzid városba, ahol a Zin el-Abidin ben Ali elnök bukásához vezető tüntetéssorozat december közepén elkezdődött. Az már útközben kiderült, hogy a Tuniszt és Sousse várost összekötő autópályán nem szednek díjakat, üresen tátongtak a fizetőkapuk.
A magyar újságíró Szidi Búzidban találkozott annak az önégető fiatalembernek az édesanyjával és családtagjaival, akinek a halála a társadalmi és gazdasági elégedetlenség katalizátorának bizonyult. A gimnáziumi érettségivel rendelkező Mohamed Bouazizi nyolctagú családot tartott el, jó esetben napi tíz eurós keresetéből.
A tragédia azzal indult el, hogy a hatóságok mozgóárusi engedélyt követeltek rajta, noha Tunéziában ilyesmire nincs szüksége a triciklis zöldségárusoknak. A helyszíni szemlén bántalmazták, s aztán már hasztalan tett panaszt. A megaláztatásba, a nincstelenségbe, az éhezésbe és a kilátástalanságba belefáradt Bouazizi ekkor gyújtotta fel magát. Egy tuniszi kórházban kezelték, ahol állítólag ben Ali elnök is felkereste, de néhány jó szón kívül semmilyen segítséget, de még ígéretet sem kapott.
A magyar újságíró Tuniszba visszatérve szórványos lövöldözéseket hallott a belvárosi szálloda közelében, s késő este is helikopter körözött a környék felett. A rendőrök és a katonák mellett szinte minden utcasarkon két-három fős csoportok állnak és ügyelnek a biztonságra. A kijárási tilalom továbbra is érvényben van. A tömegközlekedés reggel fél hatkor indul, az utolsó járatok pedig délután négy órakor hagyják el a végállomásokat.