2011. január. 13. 21:08 MTI Utolsó frissítés: 2011. január. 13. 22:04 Világ

Schmitt az EU-elnökség prioritásairól tárgyalt Zapateróval

Schmitt Pál magyar államfő elmondta: a magyar EU-elnökség prioritásairól folytatott megbeszélést Schmitt Pál köztársasági elnök és a spanyol kormányfő csütörtökön Madridban, s vendéglátója szóba hozta a magyar médiatörvény kérdését is.

A José Luis Rodrígez Zapatero miniszterelnökkel délután a Moncloa Palotában tartott találkozón Schmitt Pál a főbb gazdasági kérdések mellett elsősorban a Duna-stratégia jelentősége mellett érvelt, illetve hangsúlyozta Magyarországnak a regionális együttműködés bővítésében való érdekeltségét.

"Ahogy ők Afrikát és a Maghreb-országokat tartják fontosnak, (valamint) a mediterrán térséget, számunkra a kelet-európai partnerség, a balkáni bővítés és a visegrádi négyek együttműködése adatik" - sorolta Schmitt Pál. Elmondása szerint kitértek az európai romapolitika megalkotásának fontosságára, de kulturális, kereskedelmi és turisztikai kérdésekre is, mivel a két ország hagyományosan jó kapcsolatokat ápol egymással.

Az államfő természetesnek nevezte a spanyol fél érdeklődését, miután Spanyolország, Belgium és Magyarország - kísérletként első ízben - egy szorosan együttműködő elnökségi triót alkotott az unióban, amelynek témáit egy éve a spanyolok kezdték el vinni, s a másik két fél görgeti tovább. Elmondta, hogy vendéglátója szóba hozta a magyar médiatörvény ügyét. Schmitt Pál ugyanakkor úgy látja, Spanyolországban ezt a kérdést eddig is visszafogottan kezelték - "bár itt szocialista kormány van" -, s azt mondták: "amennyiben rendteremtésről van szó, azt el tudják fogadni, az internetet ők is szívesen reguláznák egy kicsit".

Ő maga a találkozón azt mondta, a vitatott jogszabály okozta "nagy felháborodás mostanra egy kicsit lehűlt, miután mindenkinek módja van a 140 oldalas törvényt elolvasni angolul és más nyelveken is, és várjuk a brüsszeli hivatalos véleményt".

"Ha valahol eltértünk a közös szándékoktól, az úgynevezett irányelvektől, akkor készek vagyunk módosítani. De ahogy szokták mondani, és ahogy neki én is mondtam: a puding próbája az, ha megeszik" - tette hozzá. A kétnapos látogatáson tartózkodó államfőt és feleségét, Schmittné Makray Katalint előzőleg ebéden látta vendégül I. János Károly spanyol király és Zsófia királyné a Zarzuela Palotában.

Az egykor nagykövetként Madridban szolgáló Schmitt Pált a király régi jó ismerősként megölelte, s az ebéden meglepetésként Fülöp herceg és felesége, Letícia is részt vett. A bensőséges hangulatban elköltött ebéden - ahol az elnök sajtósa szerint végig spanyolul folyt a beszélgetés - Schmitt Pál kiemelte az első magyar EU-elnökség esti "felvezető" koncertjének jelentőségét.

A sajtónak adott nyilatkozata szerint kifejtette: Magyarország fontosnak tartja a kulturális megjelenését is. "Nemcsak gazdasági ügyek vannak, környezetvédelmi megfontolások és egyéb, hanem a kultúra is szerves része az európai identitásnak, és büszkék vagyunk rá, hogy - Liszt Ferenc születésének 200. évfordulója alkalmából - idén mi magyarok is ünnepelhetünk, ahogy lengyel barátaink is tették tavaly Chopinnel" - mondta.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.