2011. január. 11. 08:22 MTI Utolsó frissítés: 2011. január. 11. 12:20 Világ

CPJ: "Pusztító hatása lenne a médiatörvénynek"

A Bizottság az Újságírók Védelméért (CPJ) nemzetközi jogvédő szervezet az új médiatörvény visszavonását sürgeti Orbán Viktornak címzett nyílt levelében, amelyet helyi idő szerint hétfőn hoztak nyilvánosságra.

Joel Simon, a New York-i székhelyű szervezet igazgatója a levélben felszólítja a miniszterelnököt, hogy gondoskodjon a médiát "szigorúan korlátozó" új törvény azonnali hatályon kívül helyezéséről.

A törvényt, amelynek "pusztító" hatása lenne a sajtószabadságra, bel- és külföldi figyelmeztetések dacára fogadta el a budapesti parlament, Schmitt Pál köztársasági elnök pedig aláírta azt - írta a CPJ vezetője.

A szervezet szerint a törvény arra utal, hogy "Magyarország meg akarja fosztani állampolgárainak nemzetközileg elismert szólásszabadságát és jogát az információkhoz való szabad hozzáféréshez".

Noha a törvény kinyilvánítja, hogy "az információk és a vélemények szabadon közölhetők", a jogszabály csaknem mind a 229 oldalát a szólásszabadság korlátozásának és olyan politikai jellegű eszközök létesítésének szánták, amelyekkel érvényesíthetők ezek a korlátozások - olvasható a levélben.

A dokumentum kifogásolja, hogy a jogszabály "óriási" hatalommal ruházta fel a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóságot a médiatörvény számos "homályos" előírásának értelmezésére és a gyakorlatba való átültetésére. 

A médiatörvény gyakorlatilag biztosítja a Fidesznek a hatalmat a hírközlő médiumok ellenőrzésére - vélekedik CPJ. A szervezet szerint a törvény több eleme aggodalmat kelt, köztük az, amely szerint a törvényben szereplő több korlátozás a Magyarország "területére szánt" tartalomra is vonatkozik. 

Ez a széles körű rendelkezés feljogosítja a hatóságot arra, hogy megakadályozza nemzetközi médiatartalmak magyarországi elérését, ha úgy ítéli meg, hogy azok sértik a törvényt - írja a CPJ. A levél nehezményezi, hogy a törvény "hemzseg" az általános és kétértelmű kifejezésektől, amelyek értelmezését és alkalmazását kizárólag a hatóságra bízták. 

A szervezet végül felszólítja a kormányt arra, hogy hozzon összhangba minden magyar törvényt azokkal a nemzetközi kötelezettségekkel, amelyeket az ország mint az EU, az Európa Tanács és az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet tagja vállalt.

Hirdetés