2011. január. 05. 12:59 MTI Utolsó frissítés: 2011. január. 05. 12:50 Világ

Romániai kommentárok a magyar kormány politikájáról

A romániai sajtó szerdán újabb cikkekben, tudósításokban foglalkozott az Európai Unió elnöki posztját átvevő Magyarország kormánypolitikájával.

A Ziarul Financiar szerdai számában a The Wall Street Journal bíráló cikkét idézi, amely szerint az Európai Unió vizsgálódik abban az ügyben, hogy a kormány a bankokra, illetve néhány más ágazatban működő cégekre különadót vetett ki.

A lap megszólaltatja Vasile Puscast, aki Románia EU-csatlakozása előtt a főtárgyaló volt. Kifejti, "ismert Orbán Viktor politikai hozzáállása: azt hiszi, pusztán attól európai, hogy Európában van". Puscas szerint azonban a dolgok nem így állnak, hiszen az integrációs szervezet beindíthatja a szankciók folyamatát, ha azt tapasztalja, hogy Magyarországon lábbal tiporják a "gazdasági szabadságjogokat". Adrian Cioroianu volt - liberális párti - külügyminiszter is úgy nyilatkozik a lapnak, hogy a magyar kormány által hozott intézkedések "kérdést vetnek fel az Európai Unió szintjén".

A médiatörvény külföldi visszhangjával kapcsolatban a Jurnalul National azt írja: Budapest nem hagyja magát megfélemlíteni a belső és külső nyomás által, emiatt semmiféle módosítást nem hajt végre az annyira vitatott médiatörvényen.

A romániai magyar sajtótermékek közül ezen a napon a Hargita Népe közölt kommentárt e témában. Szerzője szerint a törvény magában hordja a visszaélés lehetőségét. "Ez pedig aggasztó olyan körülmények között, hogy az állam immár nem a műsorszórók, hanem a médiatartalom fölött is felügyeletet gyakorol a nemrégiben létrehozott médiahatóság és médiatanácsok révén. A hatóság és a tanácsok élén pedig a kormánypárt emberei állnak" – írja.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.