Merkel a jogállamiság elveire figyelmezteti Magyarországot
A német kormány nagy figyelemmel követi a médiára vonatkozó törvények alakulását Magyarországon. Angela Merkel német kancellár szerdán óvta Magyarországot attól, hogy a sajtóval kapcsolatban megsértse a jogállamiság elveit.
Angela Merkel német kancellár szerdán óvta Magyarországot attól, hogy a sajtóval kapcsolatban megsértse a jogállamiság elveit. A német kormány nagy figyelemmel követi a médiára vonatkozó törvények alakulását Magyarországon - jelentette ki szokásos szerdai sajtóértekezletén Christoph Steegmans helyettes kormányszóvivő. Egyúttal leszögezte, hogy Magyarország mint az EU jövendő soros elnöke különleges felelősséget visel azért az összképért, amely az Európai Unióról a világban kialakul.
Steegmans utalt az EBESZ nemrégen elhangzott kritikájára. Mint ismert: az EBESZ sajtószabadság-megfigyelője, Dunja Mijatovic Magyarországról szólva olyan törvényekről beszélt, amelyekkel egyébként csak tekintélyelvű rezsimekben" lehet találkozni . A helyettes kormányszóvivő nem válaszolt arra a kérdésre, hogy Merkel felkereste-e telefonon Orbán Viktor miniszterelnököt. Azt azonban elmondta: elég egyértelmű a kancellár mostani üzenete.
Német EP-képviselők bírálata
A Frankfurter Rundschau című lap szerint az új magyar médiatörvény bírálatot váltott ki az Európai Parlament német képviselői részéről. A szociáldemokrata párthoz közel álló napilapnak adott nyilatkozatában Martin Schulz, a szocialista EP-frakció elnöke kijelentette: "a sajtószabadságra vonatkozó európai standardok alapján nagyon pontosan fogjuk megmérni Magyarországot". Amennyiben az ország nem felel meg a fenti előírásoknak, akkor "nagy problémákra számíthat" - fogalmazott az SPD-képviselő.
Alexander Alvaro, a liberális Szabad Demokrata Párt (FDP) EP-képviselője rendkívül megkérdőjelezhetőnek tartja, hogy a soros EU-elnökség várományosa el akarja hallgattatni országa kritikus hangú médiumait. A magyar kormány föltehetné magának a kérdést, vajon mentálisan a magáénak vallja-e az Európai Uniót, osztja-e annak értékeit, és átveheti-e januárban a soros EU-elnökséget - jelentette ki a frankfurti lapnak Alvaro. Budapesti kormányilletékesekkel szemben, akik arról biztosítják a sajtót, hogy a médiatörvény megfelel az európai normáknak, az FDP-politikus úgy véli, hogy az ellentétes az EU alapjogi chartájával.
Tíz nappal az EU soros elnökségének átvétele előtt a magyar kormány az utcára küldi a lakosságot, és arcul csapja európai partnereit - állapította meg a szociáldemokrata párthoz közel álló Frankfurter Rundschau, s több német napilap is kommentárban foglalkozott szerdán az Országgyűlés által elfogadott új médiatörvénnyel. A Die Welt cikkíróját a hamincas évekre emlékezteti a Fidesz-kormány politikája, a Handelsblatt pedig a nap Pinocchiójának nevezte el Orbán Viktor a médiatörvényre vonatkozó kijelentése miatt.