2010. december. 16. 15:40 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. december. 16. 22:32 Világ

Gyurcsányról írnak egy WikiLeaks-üzenetben

Egy Gyurcsány Ferenccel tervezett találkozóról, illetve a Nabucco gázvezetékkel kapcsolatos magyar aggodalmakról is beszámolt az azerbajdzsáni amerikai nagykövet a kaukázusi ország energetikai miniszterének az azeri gázszállítások jövőjével kapcsolatos egyik megbeszélésük alatt – derül ki a WikiLeaks által kiszivárogtatott egyik titkos diplomáciai üzenetből.

A volt magyar kormányfővel tervezett amerikai találkozó, illetve a magyar félelmek azzal kapcsolatban kerültek szóba, hogy Azerbajdzsán szerette volna biztosítani európai megrendelőit arról, hogy képes a földgázszállítások teljesítésére, de ehhez az országban jelentős kitermelési kapacitást működtető brit BP együttműködésére is szüksége volt – derül ki a Guardian által közzétett, a WikiLeaks által kiszivárogtatott bakui üzenet szövegéből.

A 2007. április 27-én keltezett üzenetből kiderül, hogy az azerbajdzsáni amerikai nagykövet, Anne E. Derse április 18-án lezajlott találkozójukon arra hívta fel az azeri energiaügyi és ipari miniszter, Natiq Alijev figyelmét, hogy a kaukázusi ország akár el is veszítheti a lehetséges európai földgázmegrendeléseket, ha nem biztosítja a megrendelőket arról, hogy szándékában áll a gázellátás biztosítása és valóban képes a megrendelt szállítmányok célba juttatására.

A nagykövet elmondta, hogy két nappal később, április 20-án az egyik magas rangú amerikai diplomata (a szövegből kiolvashatóan feltehetően a washingtoni külügyminisztérium európai és eurázsiai ügyekért felelős irodájának egyik korábbi vezetője, Matthew J. Bryza) Budapesten találkozik Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel, hogy többek között a Nabucco gázvezetékről tárgyaljanak. Az üzenet szerint Magyarország aggódott amiatt, hogy Azerbajdzsán képes lesz-e biztosítani a Nabucco-projekt elindításához szükséges mennyiségű földgázt. A budapesti találkozó előtt a nagykövet szerette volna, ha az amerikai kormány ismeri és pontosan adja vissza a bakui kormány véleményét és az azeri elnök tanácsára megbeszélést kezdeményezett az energetikai miniszterrel.

Az amerikai nagykövetnek az április 18-i találkozón az energiaügyi és ipari miniszter a felvetésekre azzal válaszolt, hogy a bakui kormány készen áll az európai piacokkal való együttműködésre, de az országban gázkitermelést végző brit energetikai csoport, a BP nélkül nem tudják megnyugtatni az európai megrendelőket. „Nem tudunk válaszolni Európának (a gáz rendelkezésre állásáról) a BP nélkül” – tette hozzá Alijev a titkosított üzenet szövege szerint.

A miniszter szerint bármiféle, az azeri gáztermelés jövőbeli mennyiségére vonatkozó nyilvános bejelentést közösen, a BP és az azeri kormány együttes támogatásával kell megtenni. A tárcavezető azt is elmondta, hogy a kormánynak szüksége lenne olyan eszközökre, amelyekkel be tudnák tartatni a BP-vel az azeri gázkitermelésre vonatkozó kötelezettségeit.

Hirdetés
hvg360 HVG 2025. február. 21. 13:50

Európának meg kell értenie az amerikai álláspontot, és nem hisztériázni

Trump első elnöki hónapjában a legrosszabb forgatókönyv vált valóra: felforgatja az amerikai kormányzatot, és olyan vehemenciával külpolitizál, amitől mindenki tartott. Európának azonban nagyon gyorsan észhez kellene térnie, és kezébe vennie az irányítást, mert a régi világ már nem fog visszatérni, és még az is előfordulhat, hogy teljesen magára marad – ez volt a témája a HVG Címlapsztori rendezvényének, ahol Yaro Patrice külpolitikai szakértő és Csizmazia Gábor, az NKE adjunktusa volt a vendégünk.