Céges titkokat tesz közzé a WikiLeaks
Egy nagy amerikai bank belső adatainak kiszivárogtatására készül jövő év elején a WikiLeaks – olvasható abban az interjúban, amelyet az oldal alapítója, Julian Assange adott a Forbes magazinnak. A több tízezer banki dokumentum nyilvánosságra hozatala Assange szerint vizsgálatokat és reformokat indíthat majd el.
„Valódi és reprezentatív betekintést nyújt majd abba, hogyan viselkednek a bankok vezetői szinten” – mondta a jövő év elejére tervezett banki kiszivárogtatásról a WikiLeaks-alapító, aki szerint a dokumentumok közzététele vizsgálatok és reformok elindítását mozdíthatja elő. „Erre csak egyetlen hasonló példa van. Olyan, mint az Enron e-mailek esete.” Julian Assange nem árulta el, melyik bankról, milyen dokumentumokról van szó, illetve hogy pontosabban mikor teszik közzé az adatokat, amelyek szerinte a bank etikátlan gyakorlatairól is árulkodnak majd.
A legutóbb tengernyi diplomáciai adatot és titkos nagykövetségi üzenetet nyilvánosságra hozó WikiLeaks ismertségének növekedésével egyre több információt kap az alapító szerint, bár szerinte a beérkező anyagok minősége változó. A már az oldal birtokában lévő titkos információk, dokumentumok mintegy fele a privát szektorra vonatkozik – tette hozzá Assange, aki szerint az eddigi katonai, diplomáciai témájú szivárogtatások után most céges ügyekkel kapcsolatos akciókra készülnek.
A WikiLeaksnél az alapító szerint többek között a gyógyszeriparral, a technológiai és energetikai szektorral kapcsolatban is sok – részben eddig fel nem dolgozott – anyag gyűlt eddig össze. Rengeteg anyaguk van Assange szerint például a BP-ről, de még nem állapították meg, mennyi ezek közül az eredeti információ.
A WikiLeaks, illetve a vele kapcsolatban álló néhány nagy világlap vasárnap kezdte el közzétenni azt a több százezer amerikai diplomáciai üzenetet, amelyek az USA mellett több kormányt és politikai vezetőt is kínos helyzetbe hoztak. A többségükben nagykövetségi üzenetek között Magyarországról származó amerikai üzenetek is vannak.