Őrizetbe akarják venni a Wikileaks alapítóját a svédek
A svéd bíróság csütörtökön kiadta a parancsot, hogy nemi erőszak, szexuális zaklatás és kényszerítés gyanújával vegyék őrizetbe Julian Assange-t, a Wikileaks oknyomozó internetes oldal alapítóját.
Az ügyészség ugyanaznap kérte a bíróságot, hogy rendelkezzen Assange elfogásáról. Az ítélőszék internetes oldalán az olvasható, hogy a 39 éves ausztrál férfi ellen nemzetközi elfogatóparancsot is ki akarnak adni. A Wikileaks alapítója ellen a svéd igazságszolgáltatás augusztusban már kiadott egy elfogatóparancsot, amelyet szinte rögtön vissza is vont. Assange már korábban elhagyta Svédországot. Egyik munkatársa szerint csütörtökön Nagy-Britanniában járt, de pontos tartózkodási helye ismeretlen. Marianne Ny ügyész elmondta: azért kérte a férfi őrizetbe vételének elrendelését, mert ki akarják hallgatni. Hozzátette, hogy Assange kihallgatása korábban meghiúsult.
A stockholmi ügyészség nyomozása alapján azzal gyanúsítják, hogy augusztus 17-én Enköpingben megerőszakolt egy nőt, valamint három másik esetben szexuális kényszert alkalmazott. A férfi svédországi ügyvédje, Björn Hurtig az Expressen című újságnak elmondta: az újabb - szerinte hamis vádakon alapuló - elfogatóparancs kiadása jelentősen árt védence jó hírének. Assange nagy-britanniai jogi képviselője, Mark Stephens azt vetette a svéd hatóságok szemére, hogy eddig egyszer sem próbáltak meg kapcsolatot teremteni az aktivistával, pedig ő már többször is kijelentette: készen áll a kihallgatásra.
Assange korábban már cáfolta az ellene felhozott vádat és azt állította, hogy a történtek mögött a Wikileaks rosszakaróinak lejárató kampánya áll. A honlap július 25-én került az érdeklődés központjába, amikor Irakkal és Afganisztánnal kapcsolatos titkos amerikai dokumentumok ezreit tette fel a világhálóra. A lépés felbőszítette az amerikai védelmi minisztériumot.
A férfi egy időben fontolgatta, hogy Svédországba helyezi a Wikileaks székhelyét, ahol egyes szolgáltatásai jelenleg is működnek, de a svéd bevándorlási hatóságok megtagadták tőle a lakhatási engedélyt. Assange szerint így már csak Kuba, Izland, vagy Svájc maradt, ahol szabadon folytathatja munkásságát.
Az oknyomozó oldal alapítója korábban arra panaszkodott, hogy ő és vállalkozása az Egyesült Államok és más országok titkosszolgálatai érdeklődésének és zaklatásainak célpontjává vákt a nyilvánosságra hozott titkos dokumentumok miatt.