Az EB közel 600 millió euró támogatást fizettet vissza a tagállamokkal
A tagállamoknak összesen 578,5 millió euró szabálytalanul felhasznált uniós agrártámogatást kell visszafizetniük az Európai Bizottság pénteki határozata értelmében.
Magyarország történetesen nyert a Brüsszelben elvégzett korrekciós ellenőrzésen: kétezer eurót ugyan vissza kell fizetnie a vidékfejlesztési támogatási kategóriában - az árfolyamkülönbségek miatt bekövetkezett túlzott átutalás miatt -, ám ugyanakkor Brüsszel visszatérít 3 millió 69 ezer eurót az intervenciós raktározás kategóriában, mert a magyarok helytelenül könyveltek az intervenciós kukoricához kapcsolódó technikai, pénzügyi, illetve egyéb költségeket.
A 27-ből 19 tagországnak kell kisebb vagy nagyobb összeget visszatérítenie. Az érintett országok: Bulgária, Ciprus, a Cseh Köztársaság, Dánia, Franciaország, Görögország, Hollandia, Írország, Lengyelország, Litvánia, Magyarország, Nagy-Britannia, Németország, Olaszország, Portugália, Románia, Spanyolország, Svédország és Szlovénia.
A legnagyobb összegeket Görögországnak kell visszafizetnie. Egyfelől keletkezett egy 210,9 millió eurós tétel részben azért, mert a 2006. igénylési évre vonatkozóan hiányosak voltak a helyszíni ellenőrzések a területalapú támogatások kiadásait illetően. Másfelől 54,7 millió eurót kell visszafizetnie Görögországnak a szárított szőlő támogatási rendszerével kapcsolatban, rendszerirányítási és ellenőrzési hiányosságok miatt. További 50,16 millió eurót fizet vissza Görögország a juh-nyilvántartások vezetésével kapcsolatos állategészségügyi követelmények be nem tartása következtében. Terheli a görögöket egy negyedik, 19,76 millió eurós tétel is, határidőkön túl teljesített dohányszállítás, az első feldolgozók helytelen jóváhagyása, valamint a művelési szerződések átruházása miatt.
A nagyobb összegű visszatérítésre kötelezett országok sorában Romániának 41,7, Portugáliának 40,69, Hollandiának 28,94, Bulgáriának 20,2 millió eurót kell visszafizetnie, nagyrészt ellenőrzési hiányosságok miatt.
* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után
A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel