2010. október. 26. 05:27 Utolsó frissítés: 2010. október. 26. 05:11 Világ

A görög miniszterelnök nem zárja ki az előre hozott választást

Ha nem szavazzanak bizalmat a görög kormánynak a november 7-én esedékes önkormányzati választásokon, a miniszterelnök nem tartja kizártnak, hogy előre hozott parlamenti választásra kerül sor.

Jeórjiosz Papandreu a hét nagy televíziós csatorna által élőben közvetített sajtóértekezletén arra kérte a szavazókat, hogy támogassák az egy éve hivatalba lépett szocialista kormány gazdasági reformjait, amelyek az eurózónát is megrengető válság leküzdését szolgálják. "Még mindig vészhelyzetben vagyunk, a veszély nem múlt. Jó úton haladunk, de még van tennivaló. Görögországnak szüksége van stabilitásra, jobban mint bármikor" - mondta, hozzátéve, hogy ha súlyos vereséget szenvednek az önkormányzati választáson, a népnek kell döntenie a továbbiakról.

Görögország idén tavasszal 110 milliárd eurós hitelcsomagot kapott a Nemzetközi Valutaalaptól és az Európai Uniótól az államcsőd megakadályozásának céljából, de ezért súlyos árat kell fizetni. A kormány kemény megszigorító programokat indított el, egyebek között csökkentette a nyugdíjakat és a közalkalmazottak fizetését, növelte a fogyasztásra kivetett adókat, megkezdte a rugalmasabb foglalkoztatási szabályok kidolgozását és a veszteséges állami vállalatok szanálását.

A görög ellenzék egybehangzóan ellenzi a megszorító intézkedéseket, amelyek miatt a kormány népszerűsége szabadesésbe kezdett. A legfrissebb felmérések szerint az ország 13 körzetéből csak hatot szerez meg a baloldali Pánhellén Szocialista Mozgalom (PASZOK), miközben néhány hete még nyolc, kilencre számíthatott. A lakosság 75,2 százaléka nem ért egyet az EU-val és az IMF-fel kötött hitelmegállapodás feltételeivel, és a kormány tevékenységével csak 32,5 százalék elégedett. A sztrájkhullám újabb meneteként a héten a vasutasok négy napra szüntetik be a munkát, hogy tiltakozzanak a tervezett privatizáció ellen.

Papandreu szerint az önkormányzati választásokkal azt az üzenetet kell küldeni a nemzetközi pénz- és tőkepiacoknak, hogy a reformok nem állnak le. A miniszterelnök azt jósolta, hogy 2011 a szerkezeti átalakítások éve lesz, 2012-ben megkezdődik a növekedés, és 2013-ban pedig az ország végleg kilábal a válságból. Azt ígérte, hogy nem lesz több olyan megszorító intézkedés, amely az alkalmazottak és a nyugdíjasok jövedelmének további csökkenését eredményezné.

Antonisz Szamarasz, az ellenzéki erők legnagyobb pártjának számító Új Demokrácia (ND) vezetője néhány órával a nyilatkozat előtt azzal vádolta Papandreut, hogy recesszióba taszította Görögországot, ahelyett hogy a gazdasági növekedést ösztönözte volna. "Aki számára dilemmát jelent, hogy Papandreu vagy az államcsőd, elmondjuk a hiányzó varázsszót: növekedés" - fogalmazott a jobbközép párt vezetője.

Hirdetés