Emlékszik még valaki a Jukoszra?
A Jukosz-ügy megszokottá vált, az orosz emberek már oda sem figyelnek, mint annyi más kérdésben, a hatalmi elitre bízták az intézkedést, a hatalom pedig, miután kiemelte az ügyet a politikai, gazdasági és társadalmi összefüggésből, már arra sem ügyel, hogy legalább látszata meglegyen a tisztességes bírósági eljárásnak - írja hétfőn a Kommerszant.
A tekintélyes orosz gazdasági lap szerkesztőségi kommentárban elemezte, hogy az ügyészség pénteken 14 évi szabadságvesztést kért az egykori Jukosz olajkonszern főrészvényesére, Mihail Hodorkovszkijra és üzlettársára, Platon Lebegyevre. A két üzletembert azzal vádolják, hogy nagy mennyiségben kőolajat tulajdonított el a Jukosz leányvállalataitól, és a szerzett illegális jövedelmet tisztára mosta. A VNK leányvállalattól állítólag ellopott kőolaj ügyét elévülés miatt kiemelték a vádból - írta a lap, de rámutatott: a nevezett ügy már 2008-ban elévült. "Az ügyészek nem találják abszurdnak, hogy annak a kőolajnak az eltulajdonítását hozzák fel vádnak, amellyel kapcsolatban a belőle származó bevétellel elkövetett adócsalás miatt a két vádlottat már elítélték" - írta a lap.
Jellemzőnek minősítette a kommentár Valerij Lahtyin ügyész kijelentéseit, aki vádbeszédében egyebek között kijelentette: "Aki nem ért egyet az ügyészséggel, az maga is az állam alapjait forgatja fel... Hodorkovszkij és Lebegyev diszkreditálta a világ előtt az orosz üzleti társadalmat, nyomást gyakorolt a bíróságra, a tanúkra és a közvéleményre, és az állam alapjait forgatta fel azzal, hogy az Európai Emberi Jogi Bírósághoz fordult".
A lap idézte a Levada Központ szeptemberi felmérését, amely szerint mindössze a lakosság 15 százaléka figyel kisebb-nagyobb mértékben a tárgyalásra, de ezek között az előző, februári felmérés óta kevesebb, mint a felére csökkent azok száma, akik meggyőzőnek tartják az ügyészség érvelését, viszont 64 százalék véli úgy, hogy a két vádlott sorsa a hatalom köreiben és nem a bíróságon dől el. "A hagyományosan a hatalom mellé álló állampolgárok, akik nem hisznek abban, hogy bármilyen hatással lehetnek az ország dolgaira, talán sajnálják az üldözötteket, de lényegében úgy tekintik, hogy a Jukosz-per nem az ő dolguk, és kiszolgáltatják a hatalmasok kényének-kedvének.
A vezetés reagálhat az ügyészség rossz munkájára azzal, hogy a bíróság mindet tisztáz és felmenti a vádlottakat, új eljárást indít, vagy egészen új vádak alapján újabb per kezdődik, esetleg megállapíthatja, hogy a minőséggel Oroszországban mindig problémák vannak, ez nem ok a vádlottak felmentésére, elég, ha a bíróság ugyanolyan munkát végez, mint az ügyészség, és példás ítéletet ró ki - írta a lap, és az olvasókra bízta a legvalószínűbb lehetőség kiválasztását. A Vedomosztyi szerint egyébként az ügyészség büntetésre tett, nem egészen világos indítványa úgy értendő, hogy ha azt a bíróság elfogadja, Hodorkovszkij és Lebegyev 2017-ben szabadulhat.