Világ MTI 2010. szeptember. 07. 10:19

Maradhat posztján Ausztrália első női miniszterelnöke

Kisebbségi kormány alakulhat Ausztráliában Julia Gillard eddigi munkáspárti miniszterelnökkel az élén, miután két független képviselő úgy döntött, hogy támogatni fogja kabinetjét.

A független képviselők közül kettő, Tony Windsor és Robb Oakeshott kedden bejelentette, hogy támogatni fogja a Gillard vezette kormányt, amely így 76 fővel szűk többségre támaszkodhat a 150 tagú képviselőházban, nincs szükség újabb választási fordulóra, és Gillard egy második hároméves időszakra is kormányt alakíthat.

Julia Gillard
MTI/EPA

Az augusztus 21-én tartott parlamenti választásokon - hetven év óta először - a két nagy politikai tömörülés, a Julia Gillard vezette Munkáspárt, illetve a Tony Abbot vezette konzervatív-liberális koalíció sem szerezte meg a kormányalakításhoz szükséges 76 mandátumot. Abbott koalíciója 73 helyet szerzett, és melléjük is állt egy független képviselő, Bob Katter.

A 48 éves Gillard júniusban váltotta fel Kevin Ruddot a Munkáspárt élén és így automatikusan a miniszterelnöki poszton is, miután az utóbbi elvesztette párton belüli támogatásának jelentős részét, és a párt népszerűsége április óta zuhanórepülésben csökkent. Újabb hivatali ideje alatt az eddigi kormányfő - az ország első női miniszterelnöke - tovább viheti azokat a terveit, hogy 30 százalékos adót vet ki a vasérc- és szénbányászat profitjaira, és Ausztrália legnagyobb környezetszennyezőivel fizettet a széngázkibocsátásért.

A parlamentben tartott keddi sajtóértekezletén Julia Gillard azt hangoztatta, hogy pártja stabil, hatékony és biztonságos kormányzásra törekszik a következő három évben.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.