2010. augusztus. 23. 16:32 MTI Utolsó frissítés: 2010. augusztus. 23. 16:34 Világ

Kiszabadult a Mauritániában elrabolt két spanyol túsz

Kiszabadult hétfőn az a két spanyol túsz, akiket még kilenc hónappal ezelőtt ejtett fogságba az észak-afrikai Iszlám Maghreb al-Kaidája (AQIM) nevű terrorista szervezet.

"Megerősítem, hogy mindkét férfi kiszabadult, és biztonságban van" - mondta el a spanyol kormány egyik szóvivője. A két spanyol segélymunkást - egy már korábban megmenekült női társukkal együtt - tavaly november 29-én rabolták el a terroristák Mauritániában, ahonnan később Maliba hurcolták őket.

José Luis Rodríguez Zapatero spanyol miniszterelnök az eset kapcsán tartott rövid sajtótájékoztatón elmondta, hogy a 35 éves Albert Villalta és az 50 éves Roque Pascual kiszabadulása "pontot tett egy olyan terrorista akció végére, amelynek soha többé nem szabad megtörténnie". A spanyol kormányfő örömtelinek nevezte a túszok sikeres megmenekülését, de részleteket nem közölt a szabadulásukkal kapcsolatban.

A két férfit foglalkoztató barcelonai segélyszervezet, a Barcelona Accio Solidaria - a María Teresa Fernández de la Vega spanyol miniszterelnök-helyettestől kapott információkra hivatkozva - hétfőn szintén beszámolt dolgozóinak szabadulásáról, akik várhatóan hétfő éjjel térnek majd vissza Spanyolországba. A két férfi elengedése feltehetőleg annak köszönhető, hogy teljesült a szélsőségesek egyik kérése, vagyis hazatérhetett Maliba az a harcos, akit a három európai munkás elrablása miatt börtönöztek be Mauritániában - közölte egy névtelenséget kérő biztonsági szakértő. Mali és Mauritánia azonban tagadta, hogy ennek a lépésnek bármi köze lenne a túszok hazaengedéséhez. 

A terroristák továbbá 5 millió dolláros váltságdíjat is követeltek a segélymunkásokért cserébe, arról azonban nincs információ, hogy kifizették-e a pénzt. Mali az év elején négy bebörtönzött iszlamistát engedett szabadon azért, hogy az AQIM fogságából kiszabadulhasson egy korábban elrabolt francia túsz, Pierre Camatte. A szomszédos Algéria, Mauritánia és Niger akkor élesen bírálta Bamakót a szélsőségesek szabadlábra helyezéséért. A négy afrikai ország egyébként közösen próbálja felvenni a harcot a terrorszervezet ellen, amely egyes elemzők szerint komolyan fenyegetik a régióban zajló olaj- és ásványkincs-kitermelési beruházásokat is.

Hirdetés