Az államnyelvtörvény átfogó módosítását szorgalmazza az MKP
A szlovák államnyelvtörvény átfogó módosítását szorgalmazza a Magyar Koalíció Pártja (MKP).
A parlamenten kívüli magyar párt szerdai közleménye szerint, amelyet Dunajsky Éva szóvivő juttatott el az MTI pozsonyi irodájába, az államnyelvtörvény diszkriminatív, sérti az alapvető emberi és kisebbségi jogokat, nincs összhangban a Regionális vagy Kisebbségi Nyelvek Európai Chartájával, ezért átfogó módosítására van szükség, s nem elegendő, ha a jogszabály tervezett módosításakor csak a pénzbüntetéseket törölnék. Az MKP szerint "a legjobb megoldás a törvény megszüntetése lenne", de a párt is elismeri, hogy a mai viszonyok között "ez nem reális".
"Az államnyelvről szóló törvény módosítása a Szlovákiában élő nemzeti kisebbségek számára a néhány nappal ezelőtt elfogadott kormányprogram egyik fontos ígérete" - olvasható a közleményben, amelyet Szigeti László, a párt oktatási és kulturális alelnöke írt alá. Úgy véli: az előző kormány szándéka a törvénnyel egyértelműen a megfélemlítés, a fejekben való zavarkeltés és a kisebbségi nyelvek használatának a közéletből való kiszorítása volt, ezért "minél előbb napirendre kellene tűzni az államnyelvről szóló törvény módosítását. A legnagyobb gond a módosítás tartalmával lehet. Jelenleg úgy tűnik, hogy a kormánykoalíció jelentős része csak a büntetések és pénzbírságok eltörlését tartja elfogadható megoldásnak, az MKP szerint ez azonban elfogadhatatlan.
Az MKP "elvárja a kormánykoalíció pártjaitól, s elsősorban a Híd párttól, hogy a törvénymódosítás szellemisége összhangban legyen azzal a gondolatisággal, amelyet a törvény 2009-es évi elfogadásakor módosító javaslataikkal Bíró Ágnes, az MKP alelnöke és A. Nagy László független parlamenti képviselő fogalmaztak meg. A törvénnyel kapcsolatos módosító javaslataik sok-sok hasonlatosságot tartalmaztak. Reméljük, hogy a Híd, s annak parlamenti képviselői, élükön A. Nagy Lászlóval, újra beterjesztik azokat a módosító javaslatokat, amelyeket annak idején mi is szorgalmaztunk, s azokat a parlamenti többség el is fogadja."
A közlemény szerint a kisebbségi nyelvhasználatot elsősorban a földrajzi elnevezések, a magánrádiók és televíziók műsorai, a feliratok, reklámok és értesítések, a kulturális és oktatási rendezvények tájékoztatói, az emlékművek, emléktáblák feliratozása, az oktatásügyben az ún. egyéb pedagógiai dokumentáció vezetése, valamint az egészségügy terén kellene módosítani. "Az MKP akkor tekinti majd a kormányprogram nyelvtörvénnyel kapcsolatos ígéretét betartottnak és teljesítettnek, ha nem csak a pénzbüntetéseket szünteti meg, de módosítja a fent említett nyelvhasználati területeket is, vagy legalább azok többségét" - zárul a párt közleménye.