2010. augusztus. 06. 16:54 MTI Utolsó frissítés: 2010. augusztus. 06. 16:45 Világ

Vulkánkitörés Indonézia keleti részén

Kitört Indonézia egyik legaktívabb tűzhányója - négy ember eltűnt, többen súlyosan megsérültek, közölték helyi illetékesek pénteken.

Az Indonézia keleti részén, Siau szigetén emelkedő Karangetang-hegy kevéssel éjfél után tört ki, amikor a zuhogó eső hatására felrobbant a vulkán lávakúpja és   600 fokos gáz tört fel a tűzhányó mélyéből. Több száz méter magasra lövellt forró lávát és hamut a vulkán, s ezek egyvelege lavinaként zúdult le a hegy nyugati oldalán, legalább kilenc házat, egy templomot és egy iskolát lerombolva. Mivel egy híd és egy út is súlyosan megrongálódott, 2000 ember ragadt az elszigetelt környéken. Egy vulkánokkal foglalkozó helyi szervezet igazgatója szerint túl gyorsan történtek az események, nem jutott elég idő arra, hogy kimenekítsék a tűzhányó közelében lakókat.

A helyi tisztviselők elmondása szerint négy embernek jelezték eddig az eltűnését, azonban attól tartanak, hogy ők már halottak. Számításaik szerint a vulkánkitörés áldozatainak száma még emelkedni fog. Többen súlyosan megsérültek a katasztrófa során, öten korházi kezelésre szorultak, egy ember kritikus állapotban van. A hatóságok egy közeli falu lakóit próbálják jelenleg kitelepíteni.

Az 1784 méter magas Karangetang-hegy, a Sulawesi (Celebesz) szigettől északra fekvő Siau szigetén helyezkedik el és a szigetvilág egyik legveszélyesebb tűzhányójaként tartják számon. A vulkán utolsó jelentős kitörése 2006 júliusában történt, akkor 4000 embert kellett kimenekíteni a környező falvakból. Indonézia a csendes-óceáni "tűzgyűrű" része, ahol a tektonikus lemezek mozgása miatt gyakoriak a vulkánkitörések. Ez a Föld legaktívabb vulkanikus területe.

Hirdetés