2010. július. 29. 18:06 MTI Utolsó frissítés: 2010. július. 29. 18:08 Világ

Fizetnének a lázadóknak, hogy letegyék a fegyvert

Több mint kétezer dollárt ajánlott minden, fegyverét letevő maoista lázadónak a szélsőbaloldali mozgalom erőszakos akciói által leginkább sújtott indiai államok egyike. Nyugat-Bengál szövetségi állam kormánya azt ígérte, hogy százezer rúpiával (2140 dollár) bankszámlát nyit, támogatja egy szakma megszerzését és álláslehetőséget is kínál minden gerillának, aki felhagy a harccal.

"Az állam megígérte, hogy foglalkozni fog velük" - nyilatkozta az AFP-nek egy magas beosztású rendőrségi illetékes, Surajit Kur Purkayasatha. "Folytatni fogjuk a harcot a maoista erők ellen, de sokan közülük meg akarják adni magukat. Nekik megadjuk a lehetőséget a változásra" - tette hozzá. Hasonló ajánlatokat már tettek más államokban is, így Andra Pradesben (Dél-India) és Csattiszgarh-ban is (Kelet-India). 

A maoista lázadás, amit egy 1967-es paraszti megmozdulás robbantott ki, a 29 indiai államból 20-at érint. A tíz-húszezer felkelő azt állítja, hogy a parasztok és a törzsek védelmében harcolnak. A lázadók elsősorban azokat a vidéki területeket ellenőrzik, amelyek nem részesültek India gazdasági fejlődésének előnyeiből. Az indiai miniszterelnök, Manmohan Szingh szerint ők jelentik a legnagyobb fenyegetést az ország belső biztonságára. 

A kormány, hogy kiűzze a lázadókat az állásaikból, a belügyminiszter vezetésével tavaly ősszel nagyszabású offenzívát indított hat indiai államban, a félkatonai alakulatok mintegy hatvanezer emberével, akiket a helyi rendőrség is támogat.   Megtorlásképp a maoisták az elmúlt négy hónapban több, mint száz katonát gyilkoltak meg. A lázadókat vádolják azzal is, hogy ők siklattak ki egy vonatot májusban Kalkutta és Bombay között, ami majdnem 150 ember életébe került.

 

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.