2010. július. 09. 18:01 MTI Utolsó frissítés: 2010. július. 09. 18:00 Világ

"Csendnapot" tartott az olasz sajtó

Nem jelent meg pénteken az olasz lapok többsége, a főbb rádió- és tévécsatornák ritkábban sugározták hírműsoraikat, s nem frissítették oldalaikat az online hírújságok. Az olasz sajtó munkatársai "csendnapot" tartottak, amivel Silvio Berlusconi miniszterelnök kormányának új törvénytervezete ellen tiltakoztak, amely korlátozná a telefonos lehallgatásokat és azok publikálhatóságát.

Az olasz sajtószakszervezet (FNSI) szerint, amely a sztrájkot szervezte, a "csendnap azt a csendet hivatott jelképezni, ami a törvényt elfogadását követően beköszönt majd" a médiában. A nagy példányszámú napilapok, mint a Corriere della Sera, a La Repubblica, vagy a La Stampa, hiányoztak az újságosbódékból. Kivétel volt a jobboldali kötődésű Il Giornale, amelynek tulajdonosa Silvio Berlusconi fivére.

Múlt hét csütörtökön már tüntettek egyszer az újságírók, akkor több mint ezren tiltakoztak Rómában és más olasz városokban a tervezett lehallgatási törvény ellen, amely szerintük a bűnözőket segíti és szájkosarat tesz a sajtóra. A törvénytervezetet június 10-én fogadta el a szenátus, de még a képviselőknek is meg kell szavazniuk. Szövege szerint legfeljebb két hónap börtönnel és 464700 euróig terjedő pénzbüntetéssel lehetne büntetni azokat a médiumokat (mind az írott, mind az audiovizuális kiadványokat), amelyek a nyomozás alatt leközlik az üggyel kapcsolatos telefonos lehallgatásokat vagy titkos videofelvételeket.

Az olasz kormányfő szerint a törvény a magánélet védelméhez való jogot erősítené meg. " Olaszországban mindannyiunk ellen kémkednek, 150 ezer telefonkészület hallgatnak le, ami elfogadhatatlan" - mondta indoklásában Berlusconi. Azt is hozzátette, hogy akár 10 millió embert is lehallgatás alá lehet helyezni - de ezt a számot szakértők cáfolják.

Berlusconi véleményével szemben a baloldali ellenzék és a nagy napilapok többsége úgy látja, hogy ez a törvény próbálkozás a sajtó elnémítására, és arra, hogy ezentúl ne lehessen közzétenni a kormányfő számára kellemetlen információkat. A tervezett törvény nem csak Olaszországban keltett nagy visszhangot. Viviane Reding, az Európai Bizottság igazságügyi biztosa szerint az EU "figyelemmel követi" a tervezet további alakulását, és ügyelni fog arra, hogy ne sérüljön a sajtószabadság.

Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) és az európai parlamenti képviselők felszólították Olaszországot a tervezet felülvizsgálatára, a Reporters sans frontieres (Riporterek határok nélkül) nemzetközi szervezet pedig üdvözölte az olasz sajtó ellenlépéseit, mert szerintük ez a törvény az "oknyomozó újságírást" akadályozná meg.
 

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.