2010. június. 18. 15:18 MTI Utolsó frissítés: 2010. június. 18. 15:45 Világ

Versenyfutás az afgán ásványkincsért: Japán is beszállhat

Az afgán elnök az országában nemrég felfedezett hatalmas mennyiségű és bőséges bevételekkel kecsegtető ásványkincsek kibányászásának lehetőségeiről is tárgyalt pénteken Tokióban.

Hamid Karzai kifejezte reményét, hogy a szigetország befektetésekkel járul hozza az ásványkincsek hasznosításához. Tokiói látogatásán ugyanakkor aggodalmát is kifejezte amiatt, hogy az ásványkincsek kiaknázásáért folyó versengés kíméletlen rivalizálást válthat ki.

A kiaknázatlan ásványkincsekre - lítium-, vas-, réz-, arany- és kobaltkészletekre - a Pentagon munkatársai és geológusok bukkantak rá, mintegy ezermilliárd dollárra becsülve azok értékét. Az afgán kormány később azt közölte, hogy a föld alatt lévő készletek értéke ennek akár a háromszorosa is lehet. 

Karzai Tokióban nagyon jónak ítélte országai esélyeit az ásványkincsek felfedezése fényében. Afganisztán az akkumulátor-alapanyagként használt lítium piacán például olyan meghatározó szereplővé válhat, mint Szaúd-Arábia a kőolajpiacon. Kabul szívesen venné Japán részvételét a lítiumbányászatban - mondta Karzai.

Az afgán államfő leszögezte, hogy az afgán kormány az ásványkincsek kiaknázása terén azokat az országokat részesíti előnyben, amelyek eddig is bőkezűen támogatták a háború sújtotta és végtelenül elszegényedett országot. Japán például tavaly közölte, hogy 2013-ig 5 milliárd dollárral járul hozzá az afganisztáni újjáépítéshez. Karzai ezt megköszönte Kan Naoto japán kormányfőnek, aki viszont azt kérte, hogy a korrupcióval átszőtt Afganisztánt tegyék kormányozhatóbb országgá.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.