2010. május. 31. 10:17 MTI Utolsó frissítés: 2010. május. 31. 10:28 Világ

Politikai földrengést okozott a cseh választás az államfő szerint

A cseh államfő politikai földrengésnek minősítette az idei képviselőházi választásokat, amelyek szerinte gyakorlatilag tönkretették az eddigi nagy pártokat, és új, ismeretlen tömörüléseket helyeztek előtérbe.

"Elmondható, hogy kő kövön nem maradt" - jelentette ki Václav Klaus abban az interjúban, amelyet a Lidové Noviny című konzervatív lap közölt hétfőn. Klaus ugyanakkor aggodalmának adott hangot, mert szerinte "senki sem tudja, hogyan fognak az új pártok viselkedni a politikában", és rendelkeznek-e megfelelően felkészült személyekkel a közéleti tisztségek betöltésére.

Az államfő szörnyűnek nevezte azt a tényt, hogy a két legnagyobb párt - Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD) és a Polgári Demokratikus Párt (ODS) - a legutóbbi választásokhoz viszonyítva együttesen mintegy másfél millió voksot veszítettek. Ennek az államfő szerint több oka is van: mindez 2006-ban kezdődött, amikor a kiegyenlített választási eredményt az ODS és CSSD közti "szörnyű ellenszenv" is elmélyítette, amihez hozzá kell számítani Mirek Topolánek volt kormányfő furcsa viselkedését, illetve "a biznisz behatolását a politika legfelsőbb köreibe". Jirí Paroubeknek, a szociáldemokraták elnökének politikája is rátett a tűzre egy lapáttal, akárcsak a sajtó, amely "démonizált" egyes politikusokat, s ezzel ártott nekik.

A köztársasági elnök szerint új pártok sikere a választásokon "stabil politikai környezetben szinte ismeretlen", és sok kérdést vet fel. "Eddig eszmei vagy ideológiai alapon szervezett pártjaink voltak, ami hatalmas pozitívum volt, most ezt elveszítettük" - jelentette ki Klaus. Úgy látja, hogy ez aggodalomra ad okot. "Halvány gőzöm sincs arról, hogy van-e felkészült emberük a rendkívül felelős kormányzati tisztségekbe vagy a parlamentbe" - jegyezte meg. Szerinte ma senki sem tudja megmondani, hogy a TOP 09 vagy a Közügyek hogyan fog viselkedni a reális politikai életben. Hozzátette: teljesen ismeretlenek ezen pártok álláspontjai például az egészségügyet, a nyugdíjrendszert, a védelmet vagy a belügyeket illetően. Klaus megerősítette, hogy hétfőn találkozik az összes parlamenti párt elnökével, s egyeztetni fog velük a kormányalakításról. Nem zárta ki, hogy a folyamat esetleg el is húzódhat.

Klasszikus pártok térvesztése

A választási adatokat feldolgozó cseh statisztikai hivatal vasárnap reggel hozta nyilvánosságra a szavazás véglegesített eredményét, s mandátumok elosztását. Bár Csehországban arányos választási rendszer van érvényben a képviselőházi voksolásnál, a mandátumok elosztása kissé eltérő, módosított rendszer szerint történik, így a képviselői mandátumok végső elosztása nem fedi pontosan a leadott szavazatok arányát. Százalékban kifejezve a képviselőházba bejutott pártok a következő eredményt érték el: a CSSD 22,08 százalék, az ODS 20,22 százalék, Top 09 16,70 százalék, Cseh- és Morvaország Kommunista Pártja (KSCM) 11,27 százalék, Közügyek (VV) 10,88 százalék. A parlamenti alsóházba tehát öt párt jutott be. A 200 képviselőházi mandátum megoszlása: CSSD 56, ODS 53, TOP 09 41, KSCM 26, VV 24. A választási részvétel 62,60 százalékos volt, két százalékkal alacsonyabb, mint 2006-ban.

A klasszikus politikai erőket, a baloldalt és a jobboldalt képviselő eddigi két legnagyobb párt - a CSSD és az ODS - hatalmas térvesztése, valamint az új, ismeretlen pártok előretörése - ez az egyik legfőbb jellemzője az idei képviselőházi választásoknak Csehországban. Helyi politikai elemzők "a nagyok elleni lázadásról" beszélnek. A 2006-os képviselőházi választásokhoz viszonyítva ugyanis a két párt együttesen mintegy másfél millió szavazót veszített.

A polgári demokraták 2006-ban 35,38 százalékos támogatással megnyerték a választásokat. Az idén 20,22 százalékot kaptak, ami számokban kifejezve 1 057 792 szavazatot jelent. A veszteség: 830 ezer szavazó. Paradoxon, de igaz: az ODS húszéves történelmének legrosszabb képviselőházi választási eredményét érte el, de első ízben van esélye arra, hogy jelentős többséggel rendelkező, stabil kormánykoalíciót alakítson, s az ODS  adja a kormányfőt is. A párt eddigi minimuma a 2002-es választáson volt: 24,47 százalékkal szintén a második volt, ami akkor 1 166 975 szavazatot jelentett.

Új pártok sikere

Az idei győztes szociáldemokraták a négy évvel ezelőtti eredményükhöz képest 573 ezer szavazót veszítettek. Százalékban: 2006 - 32,32 százalék, 2010 - 22,08 százalék. Négy éve a pártra 1 727 827 ember szavazott. A CSSD idei eredménye 1996 óta a legrosszabb. Ugyancsak szükséges megjegyezni, hogy ilyen alacsony aránnyal, mint idén eddig még soha senki sem nyert képviselőházi választást Csehországban. Az eddigi legkisebb győzelmet az ODS tudhatta magáénak: 1996-ban a pártnak 29,62 százalék volt elég a győzelemhez. 

A két, tavaly alakult új párt - a TOP 09 és a Közügyek (VV) - sikere a választás nagy meglepetése, bár tény, hogy a közvélemény-kutatások előre jelezték az eredményt. Meg kell azonban jegyezni: a múltban is voltak olyan új pártok, amelyeknek a különféle felmérések nagy sikert jósoltak, de a választók bizalmát végül még sem nyerték el. A TOP 09 összesen 874 ezer szavazatot kapott, ami 16,70 százalékot jelent. A Közügyekre (VV) 569 ezer ember szavazott. Az Sc&C ügynökség felmérése szerint külön figyelemreméltó, hogy a választói 23 százaléka négy éve egyáltalán nem szavazott. Egyharmaduk 2006-ban az ODS-re, ötöde a szociáldemokratákra, nyolc százaléka a zöldekre, két-két százaléka a kommunistákra és a kereszténydemokratákra adta voksát. 

Hirdetés
hvg360 Nagy Gábor 2025. január. 21. 17:27

II. Donald így akarja: berúgta az ajtót első intézkedéseivel Trump

„Semmi nem állhat az utunkba” – mondta beiktatásán Donald Trump, aki az első napon aláírt rendeleteivel ízelítőt adott arról, hogyan képzeli el a kiterjesztett végrehajtói hatalmat. Az amerikaiak pedig azzal szembesültek, hogy elnököt választottak, de királyt kaptak – legalábbis ambícióját tekintve. Az első rendelkezések Amerikának szóltak, a világ többi része várhat a sorára.