2010. május. 19. 22:55 MTI Utolsó frissítés: 2010. május. 20. 10:28 Világ

Pozsony szerint megdöbbentő a magyar hozzáállás

Pozsony szerint megdöbbentő, és a diplomáciában példátlan Magyarország hozzáállása ahhoz a szlovák igyekezethez, hogy Pozsony konzultáljon a kettős állampolgársággal foglalkozó magyar törvénymódosítási tervezetről Budapesttel.

A szlovák külügyminisztérium szóvivője szerdán este közölte: a pozsonyi magyar nagykövet átadta a szlovák külügyminisztériumban a magyar-szlovák kisebbségi vegyes bizottság magyar társelnökének hivatalos levelét, amelyben Budapest elutasította a szlovákok tárgyalási kezdeményezését. "A magyar fél indoklásában az áll, hogy az új kormány felállásáig hivatalnoki kormány működik, és konzultációkról csak az új kormány felállása után lehet megállapodni" -  jelentette ki Peter Stano. Leszögezte: a szlovák külügyminisztérium az indoklást megdöbbentőnek és a diplomáciai gyakorlatban példátlannak tartja.

"Szlovákia elvárja, hogy a magyar fél átértékeli hozzáállását, miután mind Robert Fico kormányfő, mind Miroslav Lajcák külügyminiszter ismételten megerősítette: a szlovák fél érdekelt abban, hogy a felmerült problémát kétoldalú tárgyalásokon rendezzék" - jelentett ki Peter Stano. Orbán Viktor leendő kormányfő a nap folyamán egy budapesti rendezvényen reagált Robert Fico szlovák miniszterelnök szerdai bejelentésére, miszerint Szlovákia magyar-szlovák kormányfői találkozót kezdeményezett a kettős állampolgársággal foglalkozó törvénymódosítási javaslat miatt.

A Fidesz elnöke egyebek között kijelentette: "nem leszünk játszótársak semmifajta, külföldön zajló választási kampányban". Hozzátette, hogy semmilyen "provokatív kijelentésre" nem válaszolnak. A magyar parlament alkotmányügyi bizottsága szerdán tárgysorozatba vette és általános vitára alkalmasnak találta a magyar állampolgárságról szóló törvény módosítását.

 

Hirdetés
hvg360 Weyer Béla 2025. február. 25. 17:50

„Ezekkel semmiképp”, még ha tízmillióan szavaznak is rájuk – megváltót keres az újra kettészakadt Németország

Legkésőbb húsvétra meg akarja alakítani az új német koalíciós kormányt a kereszténydemokrata Friedrich Merz. Valódi politikai tapasztalat nélkül rugaszkodik neki a nagy feladatnak, azaz hogy a gazdaság felgyorsítása, a belbiztonság helyreállítása és a demokrácia megőrzése mellett másodszor is végrehajtsa a német újraegyesítést.