2010. május. 18. 16:22 MTI Utolsó frissítés: 2010. május. 18. 16:11 Világ

Kórházba szállították a háborús bűnökkel vádolt Demjanjukot

A müncheni tartományi bíróságról kedden szívbántalmak miatt kórházba szállították a náci háborús bűncselekményekkel vádolt John Demjanjukot.

A 90 éves, ukrán származású Demjanjuk ellen az a vád, hogy 1943 márciusa és szeptembere között a sobibóri (Lengyelország) náci haláltábor őreként legkevesebb 27900 zsidó fogoly megölésében segédkezett. Pere november végén kezdődött a müncheni tartományi bíróságon. A keddi tárgyaláson egy amerikai szakértőt hallgattak volna meg, a meghallgatást azonban elhalasztották.

Az orvosok közlése szerint a rosszullét oka keringési zavar, illetve szívinfarktus lehet, mindennek ellenére Demjanjuk állapota nem utal súlyosabb, akut problémára. A vádlott az eddigi tárgyalásokon kerekesszékben volt jelen, ám egyetlen alkalommal sem szólalt meg. 

Az ügyészség fő bizonyítéka a perben az 1393. sorszámot viselő SS szolgálati igazolvány, valamint egy hivatalos feljegyzés arról, hogy Demjanjukot 1943 márciusában Sobibórba helyezték át. Demjanjuk hadifogoly szovjet katonából lett az SS-nek alárendelt egyik ukrán egység tagja, ellene nincsenek közvetlen, élő tanúk. Ő maga tagadja bűnösségét, azt állítva, hogy hadifogolyként 1944-ig német börtöntáborokban volt, és semmi köze nincs a holokauszthoz.

Demjanjuk az első helyen áll a Simon Wiesenthal Központ által legutóbb közzétett, a még életben lévő náci háborús bűnösök nevét tartalmazó listán.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.