2010. április. 21. 15:25 MTI Utolsó frissítés: 2010. április. 21. 16:04 Világ

Nem ismeri el lemondását a megbuktatott kirgiz elnök

A hatalomból kiszorított és Fehéroroszországba távozott Kurmanbek Bakijev szerdán Minszkben közölte, hogy nem ismeri el lemondását a kirgiz elnöki tisztségről, továbbra is a közép-ázsiai ország törvényes államfőjének tekinti magát. Közben az ideiglenes kormány bejelenette, hogy megtalálták Bakijev vagyonának egy részét.

Bakijev hatalmát április 7-én heves kormányellenes tüntetések döntötték meg, amelyek 85 emberéletet követeltek. A megbuktatott elnök a múlt héten Kazahsztánba távozott, majd a kirgiz ideiglenes kormány szerint aláírta lemondását. Roza Otunbajeva ideiglenes kirgiz kormányfő újságíróknak bemutatta a levelet, amely szerint Bakijev "a népe jövője iránt viselt felelőssége tudatában és az állam egységének megőrzése érdekében benyújtja lemondását".

Kurmanbek Bakijev hívei körében egy korábbi felvételen
MTI / EPA

Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök kedden bejelentette, hogy Bakijev három családtagjával együtt előző este "vendégként" Minszkbe érkezett. Bakijev szerdán külföldre távozása óta először lépett a nyilvánosság elé, s dacos hangnemben közölte, hogy nem mondott le. A politikus újságíróknak nyilatkozva "bitorlók gyülekezetének" nevezte a kirgiz ideiglenes kormányt, és azt hangoztatta: nincs olyan erő, amely az elnökségről való lemondásra kényszerítené, "csak a halál állítja meg".

Moszkva szerint sem elnök már

Moszkva nem tekinti Kurmanbek Bakijevet Kirgizisztán hivatalban lévő elnökének - mondta szerdán az orosz külügyminisztérium magas beosztású tisztségviselője az Interfax hírügynökségnek. A neve elhallgatását kérő illetékes szerint Moszkva abból indul ki, hogy Bakijev saját kezűleg írta alá a lemondását, azt elfogadta az ideiglenes kormány, és ezt közzé is tették. "Ezért e személlyel kapcsolatban semmiféle elnöki teljhatalomról nincs szó" - mondta a nyilatkozó.  "Moszkva sok más államhoz hasonlóan az ideiglenes kormányt tekinti a de facto legitim hatalomnak", és emellett az egyetlen partnernek a dialógushoz, amely egyebek között a humanitárius segélyekről folyik - mondta a tisztségviselő.

Bakijev felhívta a nemzetközi közösséget, hogy ne ismerje el az ideiglenes kormányt, amely már bejelentette: fél éven belül elnök- és parlamenti választásokat tartanak, valamint új alkotmányt dolgoznak ki. Az ideiglenes kirgiz kormány bíróság elé állítaná Bakijevet a tüntetőkkel szembeni véres fellépésért, és arra számít, hogy a fehérorosz hatóságok a kiadatási eljárás kezdeményezéséig menedéket nyújtanak a politikusnak.

Megtalálták a vagyona egy részét

Bakijevé és családjáé lehetett az a húszmillió dollár és azok az aranyrudak, amikre néhány kirgiz bankban bukkantak - jelentette be szerdán Temir Szarijev, az ideiglenes kormány pénzügyi kérdésekben illetékes miniszterelnök-helyettese. A politikus közölte, hogy április 7-én és 8-án a Bakijev család által ellenőrzött bankokból 172 millió dollárt utaltak át külföldre. Azt, hogy a megtalált aranyrudak milyen értéket képviselnek, szakértők fogják megállapítani - tette hozzá. Szarijev szerint Bakijevék 750-900 dollár körüli fizetést kaptak. A Bakijev család ellenőrizte kereskedelmi bankokat külső irányítás alá vonták, és elkezdődött az adó- és vámhivatalon belüli korrupció kivizsgálása is - közölte.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2024. december. 29. 20:00

Dobó Kata amerikai filmje és Andy Vajna vikingjei is az élmezőnyben – Hollywood legnagyobb bukásai

Hollywood legnagyobb bukásai közt van olyan film, amely öt rendezőt fogyasztott el, köztük Coppolát is. És olyan is, amelynek zsiráf szereplője rálépett a saját péniszére. Börtönbe küldött rendező, reciklált díszlet, elhízott rabszolgalány és egy elképesztő szexjelenet – Tim Robey, a Telegraph filmes újságírója Box Office Poison című könyvében mesél a legendás bukások hátteréről. A szerzővel beszélgettünk.