Világ MTI 2010. április. 21. 09:40

Magyar főtitkára is lehet az EU külügyi szolgálatának

Catherine Ashton, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője azt tervezi, hogy nem egy, hanem három főtitkárt nevez ki a Lisszaboni Szerződés által az uniós külpolitika koordinálására előirányzott európai külügyi szolgálat élére, és elképzelhető, hogy az egyik magyar lesz - közölték kedden meg nem nevezett diplomáciai források.

Az eredeti koncepció szerint április végéig ki kell dolgozni a szolgálat végleges koncepcióját. Az intézménynél több ezer ember dolgozna Brüsszelben és a külföldi nagykövetségeken, egy teljhatalmú főtitkára volna, a brit nemzetiségű főképviselő jobbkeze. Franciaország nem csinált titkot abból, hogy szeretné megszerezni a posztot, és rögtön ajánlotta Pierre Vimont-t, aki jelenleg washingtoni nagykövet, korábban pedig brüsszeli EU-nagykövete volt az országnak.

Ashton azonban a nyilatkozó források szerint meggondolta magát, mert főleg a kis EU-tagországoknak és az Európai Parlamentnek fenntartásai voltak a szolgálat szervezeti felépítésével kapcsolatban. "Nem akarta kitenni magát olyan bírálatnak, hogy a diplomáciai szolgálatot egy brit-francia kondomínium irányítaná" - mondta az egyik forrás.

Korábban a Handelsblatt című német üzleti és politikai napilap úgy értesült: több kelet-európai uniós tagország kifogásolja, hogy az új külügyi szolgálatban a régi tagállamok diplomatái túlzott befolyáshoz jutnának a kelet-európai térségbeliek rovására. A visegrádi államok ennek kapcsán a "földrajzi egyensúly" figyelembe vételét sürgették.

Ezért Ashton most azt szeretné, ha a szervezetet egy "triumvirátus" vezetné. Mindenesetre a francia Vimont-nak jó esélye van az egyik főtitkári poszt megszerzésére. "Ashton őt akarja, és ebben Nagy-Britannia támogatja" - mondta az egyik idézett diplomata. A kérdést a főképviselő nemrég megvitatta Nicolas Sarkozy francia elnökkel egy szintén névtelen diplomáciai forrás szerint.

Ashton terve szerint egy másik főtitkári tisztséget az Európai Bizottság egy magas rangú funkcionáriusa töltene be, a harmadikat pedig - az egyensúly kedvéért - egy kelet-európai diplomata, "egy lengyel, vagy egy magyar" - közölte egy nyilatkozó. A szolgálat felépítésének jóváhagyására az uniós külügyminiszterek hétfőn ülnek össze.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.