Az USA felderítése visszacsapna a kibertámadóknak
Az Egyesült Államoknak gyorsan és keményen vissza kell vernie az őt érő kibertámadásokat, a fenyegetéseket akkor is hatástalanítania kell, ha a támadó kiléte ismeretlen - idézték szerdai hírportálok a Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) igazgatóját.
Amerikának nem szabad visszariadnia attól, hogy fellépjen olyan országok ellen, mint Irán vagy Észak-Korea attól tartva, hogy azok kibertámadást indíthatnak ellene - mondta egy kongresszusi meghallgatáson az ország legnagyobb felderítő szervezete élén álló Keith Alexander altábornagy. Beszámolójában - amelynek szövege szerdán vált ismertté - kifejtette: nyilvánvaló, hogy egy kiberháborúban az Egyesült Államok infrastruktúráját károk érhetik, a legrosszabb forgatókönyvre kell felkészülni.
Megfigyelők kiemelték: Alexander figyelmeztetése arra utal, hogy egyre nagyobb a kiberterrorizmus veszélye. Ez a jelenség nem ismer országhatárokat, a fény sebességével terjed, és a titokban maradó támadók ártatlan internetezők számítógépein keresztül akár több földrésznyi távolságból súlyos károkat okozó akciókat indíthatnak.
A háromcsillagos tábornokot jelölte Robert Gates védelmi miniszter az újonnan létrehozandó Kiber Parancsnokság vezetőjének. Barack Obama elnök tavalyi helyzetértékelésében kifejtette: az amerikai számítógépes hálózatok folyamatos támadásoknak vannak kitéve, és a kiberfenyegetés az ország gazdasági biztonságát és nemzetbiztonságát érő legkomolyabb kihívások közé sorolható.
Az amerikai védelmi minisztérium, a Pentagon tavaly nyáron hagyta jóvá az internetes védelmi parancsnokság létrehozásának tervét, elsősorban a katonai számítógépes hálózatok védelme érdekében. Alexander tábornok a szenátusban elmondta: már eddig is több fenyegetést, behatolást és támadást hárítottak el a kibertérben, azt azonban nem tudni, hogy az amerikai ellenakciók mennyire voltak sikeresek a bűnözők, terroristák vagy más államok elrettentésében. Azt mondta, hogy bár a kiberhadviselésre egyelőre nincsen jogi szabályozás, Amerikának - az érvényes háborús elvek alapján - törvényes joga lenne önvédelem esetén ellentámadásra.
Alexander hangsúlyozta: bármilyen internetes ellentámadáshoz - amely például egy idegen országbeli hálózat megbénítását célozná - az amerikai elnök jóváhagyására van szükség. Azzal kapcsolatban is kifejtette álláspontját, hogy Washingtonnak előzetesen egyeztetnie kellene-e azzal az országgal, amelynek területéről a támadást indították. A tábornok válaszát titkosították.