Politikai ügy lett a Sarkozy-Bruni páros félrelépéseiről szóló pletykákból
Politikai üggyé vált a francia elnöki pár válságáról az interneten terjesztett híresztelés, miután az Elysée-palota szerint a kegyvesztett volt igazságügy-miniszter mesterkedése áll a pletyka hátterében - írta a Le Monde című napilap.
Rachida Dati a hétvégén közleményben tiltakozott "egyes sajtótermékek azon állításai ellen, amelyek bármilyen felelősséget tulajdonítanak személyének az elnöki pár magánéletéről terjesztett abszurd és elfogadhatatlan pletykáknak". Március 9-én a Journal du Dimanche (JDD) című újság egyik blogbeírása után futótűzként terjedt el a hír az interneten, hogy az énekesnő-elnökné, Carla Bruni-Sarkozy egyik zenésztársával, Benjamin Biolay-vel folytat egy ideje viszonyt, államfő férje, Nicolas Sarkozy pedig környezetvédelmi államtitkára, Chantal Jouanno karjaiban vigasztalódik felesége hűtlensége miatt.
Vasárnap ugyanez a lap azt állította, hogy az elnöki hivatal Nicolas Sarkozy kampányának egykori szóvivőjét, a volt igazságügy-miniszter Rachida Datit, jelenlegi európai parlamenti képviselőt és Párizs VII. kerületének polgármesterét gyanúsítja azzal, hogy pletykákat terjeszt az elnöki párról. A Le Monde pedig úgy tudja, hogy az Elysée-palota nyomozást kezdeményezett annak a személynek az azonosítására, aki a hírt kitalálta.
Március 14-én a regionális választások első fordulójának estéjén az elnöki hivatal megvonta Rachida Datitól a szolgálati gépkocsihoz és a rendőri kísérethez való jogát, azzal a nem hivatalos indokkal, hogy a választási műsorban elhangzott megszólalása nem tetszett az elnöknek. A francia sajtó szerint azonban Sarkozy a pletyka terjesztése miatt büntette kegyvesztett korábbi kedvencét.
Az államfő valóságos ellentámadásba lendült a magánéleti hír miatt: a párizsi ügyészség előzetes eljárást indított, miután a JDD feljelentést tett "informatikai rendszerbe történt illetéktelen behatolás" miatt. Azt megelőzően a laptulajdonos Lagardere csoport elbocsátotta a JDD internetes oldalának vezetőjét és azt az alkalmazottat, akit azzal gyanúsítanak, hogy az elnöki pár válságáról szóló blogbejegyzést írta. Az elnöki pár barátjának számító Pierre Charron, aki egyben a first lady személyes tanácsadója is, vasárnap a Rue89 hírportálnak adott interjúban azt mondta, hogy az elnöki hivatal végére jár az ügynek, amelyet "casus bellinek" tekint. "Mostantól a másik oldalnak lesz félelemre oka" - mondta a tanácsadó.
Charron megszólalását több regionális lap is kifogásolta keddi szerkesztőségi írásában. A Le Républicain Lorrain szerint a tanácsadó a sajtószabadságot fenyegette meg, de ha az államfő fenyegetve érzi magát, azt csak saját tévedéseinek és saját politikai társainak köszönheti. A Sud-Ouest pedig arra emlékeztetett, hogy az angolszász lapokkal ellentétben a francia írott sajtó és az elektronikus média mélyen hallgatott az elnöki párról szóló pletykákról, és azok Franciaországban kizárólag az interneten terjedtek. A legnagyobb vidéki újság szerint az egész ügyért az elnök a felelős: "a megválasztáshoz szüksége volt magánélete részleteinek kiteregetésére, és amikor találkozását és házasságát Carla Brunivel a média elé tárta, a tűzzel játszott Nicolas Sarkozy. A rocksztárokat akarta utánozni, most meg szenved a rocksztároknak kijáró bánásmódtól".
A Datihoz közel álló kormánypárti politikusok, köztük Jean-François Copé, a nemzetgyűlés kormánypárti frakcióvezetője és Christian Jacob, a nemzetgyűlés fenntartható fejlődésért felelős bizottságának elnöke viszont a volt igazságügy-miniszter elleni "rágalomhadjáratot" ítélte el, amelynek hátterében a Le Monde szerint az állhat, hogy Sarkozy egyszerűen már "nem bírja elviselni" a média által még mindig közkedvelt volt szóvivőjét.