2010. április. 04. 11:31 MTI Utolsó frissítés: 2010. április. 04. 11:33 Világ

Bocsánatot kért nagypénteki szavaiért a vatikáni prédikátor

Bocsánatot kért egy vasárnapi lapban két nappal korábban elhangzott szavaiért a vatikáni prédikátor, aki közvetett párhuzamot vont az antiszemitizmus és azon bírálatok között, amelyek a pedofilbotrányok miatt a pápát, illetve az egyházat érik.

Raniero Cantalamessa atya a Corriere della Sera című vezető olasz lapnak nyilatkozott, mondván: "Ha akaratom ellenére megbántottam a zsidóknak és a pedofília áldozatainak az érzékenységét, azt őszintén sajnálom, és bocsánatot kérek érte, leszögezve szolidaritásomat mind ezekkel, mind azokkal". A nagypénteki liturgia során a szerzetes egy levelet olvasott fel, amelyet a pápa megtámogatására írt a szerzője, Cantalamessa szerint egy "zsidó barátja". A levél szerint "a sztereotípia használata, a személyes felelősség és vétség összekeverése a kollektív vétséggel az antiszemitizmus legszégyenteljesebb jegyeire emlékeztetnek". A párhuzamba állítást európai és amerikai zsidó szervezetek megdöbbenéssel fogadták, és ugyancsak bírálták a pedofil papok áldozatainak szervezetei. Többen pápai bocsánatkérést sürgettek. A Vatikán hamar elismerte a hasonlat tarthatatlanságát, leszögezve, hogy az elhangzottak semmi esetre sem tükrözik a Szentszék hivatalos álláspontját.
Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2025. február. 26. 06:30

Elkezdődött Orbán Viktor eddigi legveszélyesebb hazárdjátéka

A miniszterelnök nemcsak a választásokra szóló osztogatást kezdte el, hanem példátlanul súlyos provokációra készül a szexuális kisebbségekkel és a civilekkel szemben. Miért más ez a radikalizálódás, mint az eddigiek, és mi az az új tényező a korábbi időszakhoz képest, ami reményre, de aggodalomra is okot ad?