2010. április. 02. 08:57 MTI Utolsó frissítés: 2010. április. 02. 08:38 Világ

Magyar kitüntetést kapott egy amerikai bankár

A Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztje a Csillaggal kitüntetést adta át John C. Whitehead egykori bankárnak, az amerikai politikai és gazdasági élet befolyásos szereplőjének csütörtökön Szombati Béla nagykövet.

A 88 éves John C. Whitehead az 1956-os magyar forradalom támogatásért, az amerikai-magyar kapcsolatok fejlesztésében és Magyarország jó hírnevének öregbítésében játszott szerepéért, valamint diplomáciai karrierjének elismeréseként kapta a Sólyom László köztársasági elnök által adományozott állami kitüntetést.

John C. Whitehead - aki diplomáciai körökben is meghatározó személyiség - 1947-ben kezdte karrierjét a Goldman Sachs New York-i befektetési banknál, ahol 37 évet töltött. A bankház alelnökeként 1984-ben vonult nyugdíjba, jelenleg a Kereskedelmi Világközpont Emlékalapítvány elnöke. A washingtoni nagykövetség közleménye szerint személye kiemelt jelentőségű Magyarország számára; 1956 őszén személyesen vezette egy, a magyar forradalmároknak szánt jelentős segélycsomag összegyűjtését és Budapestre szállítását.

A Reagan-kormányzat külügyminiszter-helyetteseként kiemelt figyelmet fordított Magyarországra és a térségre, elősegítve az amerikai-magyar kapcsolatok dinamikus javulását, egyben a régió demokratikus átalakulását. A rendszerváltást követően tovább bővítette a magyar-amerikai kapcsolatokat. Kiemelkedő szerepe volt a Magyarországra irányuló amerikai befektetések bővítésében, a Magyar-Amerikai Vállalkozási Alap elnöke lett. Whitehead Magyarország iránti figyelme, elkötelezettsége azóta sem változott. A kétoldalú kapcsolatok fejlesztésében, Magyarország jó hírnevének öregbítésében az Egyesült Államokban azóta is aktív szerepet vállal - olvasható a nagykövetség közleményében.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.