A szlovákok szerint Meciarnak és Slotának vissza kéne vonulnia
Egy hétfőn közzétett felmérés szerint a szlovák állampolgárok jelentős része úgy véli, hogy Vladimír Meciarnak és Ján Slotának ki kellene vonulnia a politikából.
A pozsonyi kormánykoalícióban részt vevő Néppárt-Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom (HZDS) elnökének az esetében a megkérdezettek 54 százaléka, míg az ugyancsak kormányon lévő Szlovák Nemzeti Párt (SNS) elnökére vonatkozóan majdnem ötven százaléka vélekedik így.
Az országos felmérést a pozsonyi Polis Slovakia közvélemény-kutatási intézet készítette február végén, március elején. Mikulás Dzurindának, a Szlovák Demokratikus és Keresztény Koalíció (SDKU) elnökének a visszavonulást a megkérdezettek 34,4 százaléka, míg Csáky Pálnak, a Magyar Koalíció Pártja (MKP) elnökének 15,6 százaléka ajánlaná. A többi ismert politikusnál az arány tíz százalék alatt maradt. Duray Miklós, az MKP stratégiai alelnöke esetében a visszavonulást a megkérdezettek 6,6 százaléka tartaná jónak.
Ugyanakkor a megszólítottak 42,8 százaléka véli úgy, hogy a politikai tevékenységhez a legjobb adottságokkal Robert Fico miniszterelnök, a kormányzó Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) párt vezetője rendelkezik. A válaszadók 19,1 százaléka Iveta Radicovában, az SDKU választási jelöltlistájának vezetőjében, 17,1 százalék pedig Ján Figelben, a Kereszténydemokrata Unió (KDH) elnökében bízik. Tíz százalékon felüli támogatást - 11,7 százalékot - rajtuk kívül már csak Robert Kalinák belügyminiszter (Smer-SD) kapott. Bugár Bélában, a Híd párt elnökében a megkérdezettek 9,1 százaléka bízik.
Bentlakásos iskolákkal oldaná meg a roma problémát Fico
Szintén szlovákiai hír, hogy bentlakásos iskolák létrehozásával oldaná meg a roma problémát Szlovákiában Robert Fico miniszterelnök. "Nem látok más megoldást, mint bentlakásos iskolákat létesíteni a roma gyerekek számára. Ezt várják el tőlünk az érintett települések polgármesterei is" - jelentette ki a kormányfő azt követően, hogy hétfőn "ellenőrző napot" tartott Dusan Caplovic, kisebbségi és emberi jogi ügyekért felelős miniszterelnök-helyettes hivatalában. Szlovákiában már több éve beszélnek arról, hogy bentlakásos iskolákat hoznak létre a roma gyerekek számára, de a vélemények nagyon megoszlanak, s eddig semmiféle gyakorlati lépés nem történt. Az Amnesty International és más jogvédő szervezetek élesen bírálják az elképzeléseket.