A fiúkért 500 ezer forintnyi jüant fizettek a kínai gyermekkereskedők
Kína eddigi legnagyobb gyermekkereskedelemmel kapcsolatos bűnügyének vádlottjait állították bíróság elé a közép-kínai Hupej tartomány székhelyén, Vuhan városában a héten - adta hírül pénteken a China Daily című napilap.
Négy év alatt összesen 49 gyereket adtak el, akiket a délnyugat-kínai Jünnan (Yunnan) tartományban vettek, majd Hopej és Sanhszi tartományokban adtak tovább. Három gyerek szállítás közben meghalt. A bűncselekmények elkövetésével 23 embert gyanúsítanak. Egyiküket - mint kiderült - testvérével együtt valaha szintén elrabolták és Észak-Kínában kényszerítették házasságra. Ő volt az, akit később egy másik testvére megkeresett és két csecsemő eladásával bízott meg. Jü Li-hsziang - a kihallgatások jegyzőkönyve szerint - ekkor "értette meg", hogy a gyerekkereskedéssel jó pénzt lehet keresni és elindította saját "vállalkozását".
Az asszony és férje később rokonaik és ismerőseik bevonásával egy társaságot szerveztek, és szervezetten folytatták a gyerekek adásvételét. Egy kisfiúért 13-20 ezer jüant, átlagosan 500 ezer forintot, egy kislányért 5-14 ezer jüant, átlagosan 300 ezer forintot adtak. A fiúkat körülbelül 40 ezer jüanért, vagyis több mint egymillió forintért adták el, míg a lányokon 20 ezer jüanért, vagyis kevesebb mint 600 ezer forintért adtak túl.
2009 júniusában a rendőrség 29 gyerekre bukkant Vuhan városban, és néhányuk szüleit máig nem lelték meg a hatóságok. A bírósági tárgyalás a vádlottak nagy száma miatt várhatóan elhúzódik - tájékoztatott Lu Tan-csün, az ügyet tárgyaló középfokú bíróság munkatársa. Mint mondta, többségük alacsony iskolázottságú és "nem volt tudatában annak, hogy tettével törvényt sért".
A kínai törvények szerint gyermekkereskedelemért 5 év szabadságvesztéstől halálbüntetés is járhat. A "vevő" legfeljebb 3 év börtönt kaphat. A kínai közbiztonsági minisztérium adatai szerint évente mintegy 3 ezer elrabolt nő és gyermek ügyében indul eljárás. Más becslések szerint az eltűntek száma 10 és 20 ezer között lehet. A tavaly áprilisban indított kilenchónapos kampány eredményeként 3455 gyereket és 7365 nőt szabadított ki fogságából a rendőrség.