2010. február. 19. 16:45 MTI Utolsó frissítés: 2010. február. 19. 16:24 Világ

Szigorúbb szankciókat jelenthet Iránnak a NAÜ jelentése

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) legutóbbi, Iránról szóló jelentése is azt mutatja, mennyire sürgős határozottan választ adni arra, hogy Irán nem mutat együttműködést - közölte pénteken a francia külügyminisztérium. Oroszország szerint az ENSZ Biztonsági Tanácsa jelenleg nem foglalkozik Irán elleni szankciókat tartalmazó határozat kidolgozásával, de nem kizárt egy ilyen dokumentum kimunkálása. A NAÜ jelentésében, amely csütörtökön szivárgott ki, azt állapította meg, elképzelhető, hogy Irán atomfegyver gyártására alkalmas urándúsítással kísérletezik.

Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök
AP

Amano Jukija, a NAÜ új főtitkára beszámolójában azt írta, a tudomásukra jutott értesülések arra utalnak, "hogy Irán esetleg rakétatöltet előállításán dolgozott vagy dolgozik".

Az ENSZ-családhoz tartozó szervezet mindeddig csak lehetséges múltbeli tevékenységeket említett Iránnal kapcsolatban. A mostani beszámoló "részletes, összefüggő és technikai részleteit tekintve hihető" információkra hivatkozik. Felsorol egy sor tevékenységet, amelyeket "a jelek szerint 2004 után is folytattak", köztük katonai célra alkalmas fűtőanyag fejlesztését.

Amano várhatóan március első hetében terjeszti a szervezet kormányzó tanácsa elé jelentését, az elsőt tavalyi megválasztása óta. A dokumentum várhatóan tápot ad a nyugati aggodalmaknak, hogy Irán titokban atomfegyver gyártásán munkálkodik. A teheráni vezetés cáfolja ezt, állítása szerint békés, így például orvosi célokra szolgál az iráni atomprogram.

A jelentés megállapította azt is, hogy Teherán előállított egy kis mennyiségű magas fokon dúsított - húszszázalékos - urániumot, de erről nem tájékoztatta időben az atomenergia nemzetközi jognak megfelelő felhasználásán őrködő szervezetet.

Az IRNA iráni hírügynökség közlése szerint a NAÜ legutóbbi jelentése megerősíti, hogy Irán nukleáris tevékenysége békés jellegű, és hogy az ország ettől nem tér el katonai célok irányában. Ezt az értelmezést az IRNA Ali Aszgar Szoltanije iráni NAÜ-küldöttre hivatkozva ismertette.

Teherán egy hete jelentette be, hogy 20 százalékos szintre dúsítja fel uránkészletét. E provokatív lépés óta nyugati országok - elsősorban az Egyesült Államok - az eddiginél is erőteljesebben szorgalmazzák, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa fogadjon el újabb büntetőintézkedéseket Iránnal szemben. A közös nyilatkozat az orosz álláspont keményedését is jelzi. Az ENSZ eddig háromszor sújtotta szankciókkal Iránt a vitatott atomprogram miatt, 2006 decemberében, 2007 márciusában, legutóbb pedig 2008 márciusában.

"Idejétmúlt és képtelen" állítások

Irán nem hisz az atomfegyverben, és nem akar ilyenre szert tenni - jelentette ki Ali Hamenei ajatolláh, Irán legfőbb vallási és politikai vezetője pénteken az állami tv-ben. "Nyugati és amerikai illetékesek nemrégiben megismételték idejétmúlt és képtelen állításaikat, miszerint Irán atomfegyvert akar előállítani. Semmi esetre sem hiszünk az atomfegyverben, és nem akarunk ilyenre szert tenni" - szögezte le az ajatolláh az iszlám köztársaság magas rangú katonai vezetői előtt Dél-Iránban, az első iráni romboló vízre bocsátásának helyszínén.

"A nyugati vádak alaptalanok, mert vallásos hitünk tiltja az ilyen fegyverek használatát" - tette hozzá.    Alaptalannak nevezte a NAÜ jelentésében foglaltakat pénteken Irán NAÜ-képviselője is. Ali Asgar Szoltaníje azt mondta, hogy a dokumentum "alaptalan, minden elemében fabrikált, és teljesen érvénytelen".

Szigorú szankciók jöhetnek?

Bernard Valero francia külügyi szóvivő viszont azt hangoztatta, hogy a jelentés megerősíti a nemzetközi közösségnek az iráni atomprogrammal kapcsolatos súlyos aggodalmát. Franciaország, amely ebben a hónapban a Biztonsági Tanács soros elnöke, hajlik arra, hogy a testületben a korábbiaknál szigorúbb szankciókat fogadjanak el Irán ellen.

Iránnak szorosabban együtt kell működnie a NAÜ-vel és a hatos közvetítő csoporttal a nukleáris programról szóló információk átadásában, hogy elejét vegye a program jellegét illető gyanakvásnak - mondta pénteken az orosz külügyminisztérium szóvivője. Andrej Nyesztyerenko hozzátette: az ENSZ Biztonsági Tanácsa jelenleg nem foglalkozik Irán elleni szankciókat tartalmazó határozat kidolgozásával, de nem kizárt egy ilyen dokumentum kimunkálása.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.