Kadhafi dühös, nincs líbiai vízum a schengeni beutazóknak
A svájci hatóságok megtiltják 188 líbiai személyiség, köztük az első számú vezető, Moammer Kadhafi és családja beutazását az országba a Tripoli és Bern közti diplomáciai válság közepette - jelentette vasárnapi számában az Oea című líbiai lap. Pár órával később ugyanennek a lapnak az internetes oldala közölte egy meg nem nevezett illetékesre hivatkozva azt a hírt, hogy Líbia leállította a vízumok kiadását a schengeni övezetből beutazni kívánó személyeknek.
Az egyik Kadhafi fiúhoz, Szeif al-Iszlámhoz igen közel álló Oea szerint a svájci listán rajta vannak Kadhafin és családján kívül az Általános Népi Kongresszus (parlament) és a kormány tagjai, valamint gazdasági, katonai és biztonsági vezetők. A BBC szerint a vízumok kiadásának válaszul bevezetett leállítása már hatályba is lépett a tripoli reptéren.
Svájc és Líbia viszonyát súlyosan megterhelte az úgynevezett Hannibal-ügy, amely nem sokkal Kadhafi egyik fiának svájci botránya után robbant ki. A fiú, Hannibal Kadhafi és várandós felesége 2008 júliusában került szorult jogi helyzetbe Svájcban. A hatóságok két napon át nem engedélyezték nekik az ország elhagyását, miután kitudódott, hogy genfi luxusszállodájukban több alkalmazottat is bántalmaztak. Svájc a néhány nappal később - szerinte ártatlanul - lefogott Max Goeldi és Rachid Hamdani svájci állampolgárok kiszabadulásáért a legmagasabb szinten járt közbe. A két svájci üzletember 2008-ban két hetet, majd tavaly ősszel közel két hónapot töltött őrizetben, azóta hazájuk tripoli nagykövetségén tartózkodnak. Egyikük ellen végül megszüntették az eljárást, a másikat négy hónapra ítélték.
Az Oea által idézett líbiai illetékes szerint a mostani svájci döntés "elsősorban Svájc érdekeinek okoz kárt", mert "ha nem vonják vissza, (Tripoli) a kölcsönösség elvén alapuló elrettentő intézkedésekkel válaszol". A lap szerint a válság svájci súlyosbítása annak ellenére történik, hogy tavaly "a svájci elnök bocsánatot kért azokért a visszaélésekért, amelyeket Hannibal Kadhafi líbiai diplomata és családja elszenvedett" a genfi kantonban. A lap nem írta, mikor lép életbe a svájci döntés. Az Oea későbbi híre, amely Líbia intézkedéséről szólt, nem indokolta a schengeni térség országaival szemben foganatosított korlátozást, de megemlítette korábbi jelentését, amely a svájci döntésre vonatkozott.