2010. február. 02. 09:37 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. február. 02. 09:28 Világ

Incidens a Kuril-szigeteknél: Moszkva visszavág

Az orosz külügyminisztérium hétfőn határozottan visszautasította Japán tiltakozását az ellen, hogy a Kuril-szigetek térségében az orosz határőrség lövéseket adott le két japán halászhajóra.

Az orosz reagálás szerint a japán hajók Kunasir sziget térségében megsértették az orosz határt és a halászatban való együttműködésről szóló, 1998-ban kötött megállapodást, és nem reagáltak az orosz határőrhajók jelzéseire. Az incidens időpontját nem említi a közlemény, de még a múlt héten történt, és a tiltakozást vasárnap adták át Tokióban az orosz nagykövetnek. 

Az orosz fél a japán tiltakozást megalapozatlannak és elfogadhatatlannak minősítette és rámutatott, hogy éppenséggel Moszkvának lenne oka tiltakozni. Az orosz közlés szerint a két halászhajót Kunasir szigetétől másfél tengeri mérföldre, orosz felségvizeken fedezték fel az orosz őrhajók. Az orosz határőrök kapcsolatfelvételi kísérleteit, figyelmeztetéseit és figyelmezető lövéseit a japán hajók kapitányai figyelmen kívül hagyták, ezért helikopterről tüzet nyitottak a hajókra, amelyek erre leálltak. További orosz hajókat rendeltek ki a térségbe, de mire azok odaértek, a két japán hajó elhagyta az orosz felségvizeket. 

A két ország között a második világháború óta rendezetlen az 56 szigetből és több kisebb sziklából álló, jelenleg Oroszországhoz tartozó,  a japán Hokkaidó sziget és az orosz Kamcsatka-félsziget között 1300 kilométer hosszan húzódó, vulkanikus szigetcsoport kérdése. Az oroszok már a XIX. század elején betelepültek a szigetek egy részére.

A második világháború végén a Szovjetunió katonai erővel visszavette Szahalin déli részét és a Kuril-szigeteket (San Francisco-i egyezmény), de Japán fenntartja követelését a négy legdélibb szigetre, Kunasirra, Iturupra, Sikotanra és a Habomai sziklákra.

 


 

Hirdetés