2010. január. 28. 14:34 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. január. 28. 14:29 Világ

Clearstream-per: fölmentették a volt francia kormányfőt

Minden vád alól fölmentette csütörtökön a párizsi büntetőbíróság Dominique de Villepin korábbi francia miniszterelnököt az úgynevezett Clearstream-ügyben, amelyben az egyik felperes Nicolas Sarkozy államfő volt.

A per középpontjában egy 2003-ban összeállított, utóbb hamisítványnak bizonyult lista állt, amely több mint nyolcszáz francia közéleti személyiséget - jobb- és baloldali politikusok mellett a gazdasági élet legfőbb szereplőit - kevert pénzmosás gyanújába, köztük a jelenlegi államfőt.

A bíróság nem látta bizonyítottnak, hogy Villepin volt a "megrendelője" a rágalmazási ügynek. A indoklás szerint az ügyészségnek az a vádja sem állja meg a helyét, hogy miután a volt miniszterelnök megbizonyosodott arról, hogy a Clearstream luxemburgi pénzintézet hozzá is eljuttatott listája hamisítvány, nem akadályozta meg, hogy azt politikai manipulációra próbálják meg felhasználni, többek között Sarkozy ellen.

A bíróság úgy vélte: Villepin nem lehetett bizonyos abban, hogy hamisítványról van szó. A bíró álláspontja szerint a Clearstream-ügy valójában Jean-Louis Gergorin, az EADS repülőipari konszern volt alelnökének műve: a névsort ő jutatta el - névtelenül - egy korrupciós ügyeket vizsgáló bíróhoz. Őt három év szabadságvesztésre (15 hónap letöltendő), a listát hamisító informatikust, Imad Lahoud-ot pedig szintén három év börtönre (ebből 18 hónap letöltendő) ítélték rágalmazásban való bűnrészesség, továbbá hivatali visszaélés és adatlopás miatt.

Az ügyből a 2007-es elnökválasztás előtt lett politikai botrány, miután  az elnökjelöltségre pályázó Sarkozy pénzügy-, majd belügyminiszterként tudomást szerzett arról, hogy a hamisítvány ügyében legfőbb riválisa, az időközben kormányfővé előlépett Villepin - még külügyminiszterként - titkos nyomozást rendelt el az ő tájékoztatása nélkül. Sarkozy ezt követően nyilvánosan meggyanúsította saját miniszterelnökét.

Az államüggyé és a két politikus közti párbajjá vált perben született felmentő ítélet politikai vereséget jelent az államfő  számára; két évvel az elnökválasztás előtt pedig lehetőséget teremt Villepinnek politikai ambíciói megvalósítására.

A per során a volt miniszterelnök többször hangoztatta, hogy politikai per folyik ellene, és kizárólag Sarkozy akarata miatt került a vádlottak padjára. Az ítélethirdetés után a bíróság folyósán azt mondta: szeretne "új lapot kezdeni, s a franciákat szolgálni az összefogás szellemében és Franciaország felemelkedése érdekében". "Büszke vagyok, hogy egy olyan ország, Franciaország állampolgára vagyok, ahol még létezik a függetlenség szelleme. Nem érzek ellenszenvet, semmilyen gyűlöletet. Új lapot szeretnék kezdeni" - mondta Villepin.

Az ítélethirdetéskor egy más ügyben éppen sajtótájékoztatót tartó Sarkozy újságírói kérdésre csak annyit mondott: szeretné "megvárni a részleteket, mielőtt kommentálná" az ítéletet.

Hirdetés
hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

Leáldozhat a Huawei csillaga Európában Trump alatt?

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.