2009. december. 11. 11:35 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. december. 11. 11:07 Világ

Észak-Korea kész a további együttműködésre az USA-val

Észak-Korea kész folytatni együttműködését az Egyesült Államokkal, hogy nézeteltéréseik közeledjenek az phenjani atomprogram körül kialakult vitában - világlott ki abból a jelentésből, amelyet a KCNA észak-koreai hírügynökség adott ki pénteken idézve a phenjani külügyminisztérium közleményét.

Stephen Bosworth, amerikai elnöki megbízott csütörtökön fejezte be háromnapos phenjani tárgyalásait, amelyekről elmondta: egyetértés volt közte és észak-koreai tárgyalófelek között az észak-koreai atomprogramról áprilisban megszakadt megbeszélések újrafelvételét illetően. Hozzáfűzte azonban: nem tudja, ez a nézetazonosság elegendő-e ahhoz, hogy Észak-Korea  visszatérjen a tárgyalóasztalhoz.

A pénteki KCNA-jelentés volt az első hivatalos megnyilatkozás Phenjan részéről Bosworth látogatásáról. A 2003-ban elkezdődött hathatalmi tárgyalásokkal az a célja az Egyesült Államoknak, Oroszországnak, Japánnak, Dél-Koreának és Kínának, hogy Phenjan energetikai segélyért cserébe adja fel atomprogramját. Az alkudozás többször megszakadt, legutóbb idén áprilisban hagyta ott a tárgyalóasztalt Észak-Korea, mert az ENSZ Biztonsági Tanácsa szankciókkal sújtotta egy rakétakísérlete miatt.

Phenjan régóta szerette volna elérni, hogy kétoldalú megbeszéléseket folytathasson Washingtonnal az észak-koreai atomprogramról. Az amerikai kormány nem zárkózott el ettől, de hangsúlyozta, hogy a kapcsolatfelvételre csak a partnerországokkal való egyetértésben és a hathatalmi tárgyalások felújításának céljával kerülhet sor.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.