2009. november. 29. 18:02 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. november. 29. 17:56 Világ

Franciaország és Ruanda helyreállította diplomáciai kapcsolatait

Franciaország és Ruanda a diplomáciai kapcsolatok helyreállításáról döntött - közölte vasárnap a francia elnöki hivatal, nem sokkal a kigali bejelentés után, hogy a közép-afrikai országot hivatalosan felvették a brit Nemzetközösségbe.

Kigali 2006-ban szakította meg diplomáciai kapcsolatait Párizzsal, miután egy francia bíró letartóztatási parancsot adott ki Paul Kagamé ruandai elnök ellen annak a gyanújával, hogy szerepe volt Juvénal Habyarimana egykori államfő 1994. április 6-i meggyilkolásában. A merénylet jelentette a 800 ezer, elsősorban a tuszi kisebbséghez tartozó, valamint ellenzéki hutu halálával járó népirtás kezdetét Ruandában.



Claude Guéant, a francia elnöki hivatal vezetője Kigaliban vasárnap Kagamé elnökkel megbeszélést folytatott, aminek eredményeként a "francia köztársasági elnök (Nicolas Sarkozy) és ruandai kollegája megegyeztek a két ország közötti diplomáciai kapcsolatok helyreállításáról" - áll az elnöki hivatal közleményében.

A francia külügyminisztérium honlapján olvasható tájékoztatás szerint Franciaország a legmagasabb - elnöki és külügyminiszteri - szinten többször jelezte szándékát a diplomáciai kapcsoltok mielőbbi helyreállítására. Franciaország gesztusát a ruandai hatóságok kedvezően fogadták, amelyekkel így a közvetlen párbeszéd újraindulhatott - hangsúlyozta a diplomáciai tárca, megemlítve, hogy a francia és a ruandai elnök 2007 decemberében megbeszélést folytatott a Lisszabonban megrendezett második Európai Unió–Afrika csúcstalálkozón, valamint 2008 szeptemberében New Yorkban. Bernard Kouchner francia külügyminiszter pedig 2008 januárban és novemberben Kigaliba látogatott.

Párizs bejelentését megelőzően közölte Louise Mushikiwabo ruandai kormányszóvivő, hogy hazája tagja lett a többnyire az egykori brit gyarmatokat tömörítő Nemzetközösségnek. Az egykori német, majd belga gyarmat Ruanda - Mozambik után - a második olyan tagországa a szervezetnek, amelynek nincs brit gyarmati múltja, s alkotmányos kötelék sem fűzi az Egyesült Királysághoz. A közép-afrikai ország tavaly fejezte ki óhaját, hogy csatlakozna a Nemzetközösséghez, amelyet eddig 53 ország alkotott.

Hirdetés