2009. november. 27. 14:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. november. 27. 13:58 Világ

Rasszista Obama-fotó: a Google nem, a blogger viszont meghátrált

Michelle Obama nevére keresve a Google-ben az első képi találatok közt egy majom fotója ugrott fel napokig. A keresővállalat azonban nem volt hajlandó eltávolítani a kifogásolt linket, az ügy így óriási botránnyá duzzadt az Egyesült Államokban.

A Google nem volt hajlandó eltávolítani a Michelle Obama nevére az elsők közt felbukkanó találatot, melyen rasszista indítékkal majomként ábrázolják az amerikai first ladyt. Az informatikai óriás közleménye szerint a keresések befolyásolatlansága kiemelten fontos a vállalat számára. Hozzátették, nem távolítanak el oldalakat a keresési találatok közül, csak mert nem népszerűek vagy valakik kifogásolják őket.

A kereső ugyanis nem hibáztatható a kép népszerűsége miatt. A Google szakértője, David Vise hangsúlyozza, hogy nagyon sikamlós talajra kerülhet a vállalat, ha megpróbálja korlátozni a szólás szabadságát. Mostanra a blogger eltávolította oldaláról a képet, s ezzel a keresési találatok közül is elillant, de ehhez nincs köze a keresőnek.

A Google érvei mellett szól, hogy a keresővállalat éppen azzal alapozta meg hírnevét és keresőmotorjának népszerűségét, hogy számtalan paramétert figyelembe véve rangsorolja a találatokat népszerűségük szerint, és igyekszik mindenféle manipulációt minimálisra csökkenteni a találatokra vonatkozóan.

2005 és 2007 között lelkes felhasználók ügyködésének köszönhetően a „miserable failure” (szerencsétlen tévedés) kifejezést a keresőbe írva a Fehér Ház oldala jött ki első találatként, ahol akkoriban George W. Bush székelt.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.