Reneszánszát éli a sámánizmus
Az utóbbi egy évben Mongólia-szerte tömegesen kínálják újfent szolgáltatásaikat a szellemvilággal kapcsolatot ígérő sámánok. De vajon mi lehet a sámánok igénybevételének reneszánsza mögött a közép-ázsiai államban? – erre kereste a választ az Eurasianet.org.
Miután Degi, a 24 éves ulánbátori webdesigner júliusban elütött egy gyalogost, rosszra fordult a sorsa. Cége nem kapott meg egy remélt megbízást, magánélete sem épp tervei szerint alakult, ráadásul a balesetet elszenvedő gyalogos is be akarta perelni – mindezek után sok mongolhoz hasonlóan úgy döntött, sámánhoz fordul.
A spirituális világgal kapcsolatot ápolni képes sámánok története az ősidőkre nyúlik vissza Mongóliában. A kommunista idők alatt azonban a kormányok igyekeztek működésük írmagját is felszámolni, aminek hatására a 90-es évek elejére mindössze tíz sámán űzhette már csak mesterségét a közép-ázsiai államban – mondja Bumochir Dulam, a Mongol Nemzeti Egyetem kulturális antropológia tanszékének vezetője.
Az eurasianet.org szerint ennek ellenére az utóbbi 15 évben valódi reneszánszukat élik a sámánok, az utóbbi évben pedig eddig sosem látott bővülésnek indult a sámánszektor. Dulam úgy véli, mivel a sámánok teljesen decentralizáltan működnek, nehéz megmondani, pontosan hányan foglalkoznak ilyesmivel, ám tapasztalatai szerint „hihetetlen, mennyivel nőtt a számuk az utóbbi évben”.
Kik fizetnek a szolgáltatásaikért?
A kritikus hangok szerint az utóbbi években szárba szökkent szabadkereskedelem és kapitalizmus jelentősen megnövelte a sarlatánok mozgásterét, s ők ezt kihasználva visszaélnek az emberek bizalmával, hitével, félelmeivel. Dulam szerint sokan vérszemet kaptak, és úgy tekintenek a sámánkodásra, mint a legegyszerűbb meggazdagodási módra, amiből jeepet és lakást vehetnek, jómódban élhetnek.
A sámánokat segítségül hívó mongolok általában életük rossz periódusában, több negatív esemény bekövetkeztét követően fordulnak hozzájuk segítségért. A segítséget kérő konzultál a sámánnal, aki azután a szellemvilággal kapcsolatot létesítve igyekszik közvetíteni az evilágiak és a túlvilág közt.
Miért van újabban ennyi sámán Mongólia-szerte?
Arra a kérdésre, vajon miért most ugrott meg a sámánok száma ilyen meredeken, Dulam tipikusan kelet-ázsiai választ adott: „fellángolt a fehér és a fekete mennyország közti küzdelem, ebből a küzdelemből azonban az jön ki jobban, akinek az oldalán több lélek van, vagyis jelenleg a két oldal új katonákat toboroz”.
Hogyan válik valaki sámánná?
A 28 éves Udval évekig szenvedett „sámánbetegségben”, mígnem 2008-ban sámánná vált. Előzőleg évekig egyik állásból a másikba lépett, élt Törökországban is, miközben folyamatos viszketés és fejfájás gyötörte. Sokáig azt hitte, a levegő, az elfogyasztott élelmiszerek, esetleg munkája miatt szenved ennyire. Végül Mongóliába visszatérve felkeresett egy sámánt, aki közölte vele, hogy tizenegy generációval ezelőtt egy elődje azt akarta, hogy sámán legyen.
Udval szerint igen kevés tanulással jár a sámánná válás: „előzőleg azt hittem, tanfolyamra kell járni és tanulni az egészet, de valójában a lélek vezérel mindent”. Egy dalt kellett megtanulnom, mely segít előhívni a lelket – tette hozzá a sámán, aki azóta üzleti tanácsoktól szerelmi tippekig sok mindenben segít a hozzá fordulóknak, olyannyira, hogy néha a kiválasztandó autó színét is tőle kérdezik meg.
Kapcsolatteremtés a szellemekkel
A már említett Degi egy péntek este találkozott Uduval Ulánbátor északi részén, ahol a sámánasszony hagyományos mongol selyemköntösben fogadta. A nő egy bőrdobot verve kezdte a szertartást, majd arra kérte Degit, jöjjön közelebb és mesélje el helyzetét. Miután ez megtörtént, Udu egy fekete és egy fehér cérnát tett egy tál tejbe, majd arra kérte Degit, igya ki a tejet, a cérnákat pedig őrizze meg, amíg jövőre ki nem nő a fű. Ezen kívül egy kis tál vizet adott neki, és felszólította, öntse ki bal karja alatt északkeleti irányba az udvaron. Kis kövecskéket is adott neki azzal az utasítással, hogy három naponta ejtsen el belőlük egyet. Végül arra kérte, a következő hét napban minden fekete és fényes ruházatát párnaként használva aludjon.
A sámánnő befejezésképp arra kérte férjét, írja össze Degi teendőinek listáját, majd a fiú az asszony szolgálatáért 5000 tugrikot, vagyis körülbelül 600 forintnyi összeget helyezett a házioltárra.
Hívők járnak körbe sámánköveket Ulánbátor mellett. © AP |