2009. október. 29. 12:53 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. október. 29. 12:45 Világ

Eddig titkolt iráni nukleáris létesítményeket vizsgált a NAÜ

Befejezte iráni vizsgálódását, és csütörtökön visszatért Bécsbe a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) szakértői csoportja, miután egy olyan nukleáris létesítményben tett látogatást, amelynek létét Teherán korábban titkolta.

Az ellenőrök négy napot töltöttek az iszlám köztársaságban. Herman Nackaerts, a négyfős csoport vezetője nem árulta el, hogy sikerült-e teljes körű vizsgálatot lefolytatniuk, illetve feltártak-e valami rendellenességet a Teherántól délre, Kúm (Kom) síita szent város közelében fekvő létesítményben. Csak annyit mondott, hogy elemzik az összegyűjtött adatokat, és Mohamed el-Baradei NAÜ-főigazgató "a megfelelő időpontban" - valamikor november közepén - közzéteszi jelentését az iráni atomprogramról.

Teherán a múlt hónapban jelentette be a NAÜ-nek a még épülő urándúsító üzem létezését. Az üzemmel kapcsolatos iráni titkolózás megnövelte a nyugati országok azzal kapcsolatos aggodalmát, hogy Irán mégis kiterjedt atomprogram megvalósításán dolgozik. A dúsított urán atomerőművek fűtőanyaga lehet, ha magasabb fokon dúsítják, atombomba alapanyagául is szolgálhat. Teherán állítja, hogy atomprogramja kizárólag békés célokat szolgál.

Hirdetés
Élet+Stílus HVG 2025. május. 16. 19:00

„Nekem nagyon sokat segített, de a mai fiatalokat nem így nevelném” – Kökény Beatrix a Penge podcastban

Verekedős, csibész gyerekből lett klasszis kézilabdázó az olimpiai ezüst- és bronzérmes Kökény Beatrix, akiben az edzői hamar felismerték a tehetséget, majd rájöttek arra is, hogy két-három labdaérintéssel korábban látja, mi történik majd a pályán. Csapatkapitányként a nyugalmat képviselte – máskülönben a társai is idegesek lettek –, és nem volt véletlen, hogy irányító lett: a magánéletben is ilyen típus. Jó ideje az utánpótlás-képzésért felelős sportvezetőként dolgozik a Ferencvárosnál, így jól látja, hogyan alakult át a sportolók és az edzők kapcsolata az elmúlt évtizedekben, és hogy mennyire mások hozzájuk képest a mai fiatalok. Szilágyi Áronnak és Kenyeres Andrásnak azt is elárulta a Penge podcastban, hogy ugyan nem riad fel éjszakánként, amiért „minden idők legerősebb női válogatottjával” nem sikerült Sydney-ből hazahozniuk az aranyérmet, de az olimpiák idején van benne emiatt egy nyomasztó érzés.