2009. szeptember. 06. 12:06 MTI Utolsó frissítés: 2009. szeptember. 06. 14:24 Világ

Költségtérítést kér a magyar kormány a yorki hercegnő rendőri kíséretéért

A leányának biztosított rendőrségi kíséret és a ferihegyi luxusváró költségeinek megtérítését kéri a yorki hercegnőtől a magyar kormány – írta a Mail on Sunday.

A 21 éves Beatrix hercegnő – II. Erzsébet királynő unokája, András yorki hercegnek, az uralkodó másodszülött fiának és a tőle már régen elvált Sarah Fergusonnak a nagyobbik leánya – tavaly szeptemberben vakációzott Budapesten.

A konzervatív irányultságú vasárnapi brit bulvárlap értesülése szerint a magyar hatóságok – az egyéb tartozásai miatt már bírósági eljárással is fenyegetett „Fergie” számára „kínos módon” – a brit külügyminisztériumnak küldték az „ezer fontot valamivel meghaladó”" (több mint 300 ezer forintos) számlát.

Az alattvalók körében csak Beaként emlegetett ifjú Beatrix hercegnő világkörüli utazást tett 2007-2008-ban, egyetemi tanulmányai megkezdése előtt, és csak a napi 24 órás Scotland Yard-őrizet becslések szerint 250 ezer fontjába került a brit adófizetőknek – írta a Mail. A lap értesülése szerint a magyar hatóságok által benyújtott számla több mint felét annak a rendőrségi kíséretnek a költségei teszik ki, amelyet Beának biztosítottak a repülőtérről a városközpontba vezető úton. A fennmaradó rész a hercegnő által igénybe vett repülőtéri VIP-váró díja.

A Mail idézi Gálik Viktóriát, a Köztársasági Őrezred szóvivőjét, aki az írás szerint elmondta: kollégái „emlékeznek Beatrixra ... nem volt könnyű vele, mivel sokat morgolódott”. A lap szerint „nem világos”, hogy a Scotland Yard-testőrök helyett miért a magyar rendőrség biztosított kíséretet Beatrixnak Budapesten. Lehetséges, hogy az udvar hozta ezt döntést az adófizetők pénzének kímélése végett, miután egyre több bírálat éri a királyi család világjáró tagjainak hatalmas őrzési költségeit – áll a cikkben.

A brit külügyminisztérium a Mail szerint megerősítette, hogy kapott egy számlát Beatrix budapesti kirándulása után. A számla azért érkezett először a budapesti brit nagykövetsége, onnan pedig a minisztériumhoz, mert a magyar hatóságok „nem tudták, hogyan lehet elérni a hercegnőt”. A londoni magyar nagykövetség arról tájékoztatta a lapot, hogy a képviseletet előzetesen nem értesítették az utazásról.

A Buckingham-palota csak annyit közölt: Beatrix hercegnő ez idő szerint nem lát el hivatalos feladatokat a királyi család nevében, budapesti látogatása magánjellegű volt, amelyre közpénzekből nem költöttek. Bea édesanyjának, Sarah Fergusonnak más tartozásokkal is problémái támadtak. A múlt héten került nyilvánosságra, hogy „Fergie” ellen egy könyvelőcég, egy ügyvédi iroda és egy fotóügynökség is keresetet nyújtott be összesen több mint 20 ezer font kifizetetlen számla miatt.

A yorki hercegnői címét továbbra is viselő Sarah Ferguson szóvivője közölte, hogy a hercegnő pénzügyeivel „nincs semmi baj”, és a tartozásokat már kiegyenlítették.

Értetlenül áll Gálik Viktória, a Köztársasági Őrezred szóvivője a Mail on Sunday nevű brit bulvárlapban megjelent, a yorki hercegnő leányának budapesti látogatásáról szóló cikk előtt, amelyben – mint a szóvivő elmondta – valótlant idéztek tőle, ő ugyanis nem nyilatkozta azt a lapnak, hogy nem volt könnyű a 21 éves Beatrix hercegnővel.

Gálik Viktória elmondta: jelen pillanatban még az sem tisztázott, hogy egyáltalán a Köztársasági Őrezred védte-e a yorki hercegnő leányát, hiszen rengeteg biztosítási feladatban vesznek részt. Arról, hogy ennek a feladatnak a végrehajtásában részt vállaltak-e, hétfőn tud tájékoztatást adni.

Megjegyezte, „hogy morgolódott-e egy védett személy, vagy nem, ez szakmai szempontból teljesen irreleváns. Ilyet egyáltalán nem mondanék szóvivőként, még akkor sem, ha így lenne, ahogyan a biztonsági tisztek sem, mert ezzel a szakma egyik legalapvetőbb szabályát szegnék meg”.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?