A két kiszabadult újságíró is hazautazott Clintonnal Észak-Koreából
Elutazott szerdán Észak-Koreából Bill Clinton; szóvivőjének közlése szerint vele van az a két amerikai újságíró is, akiket négy hónapja vettek őrizetbe az észak-koreai hatóságok, s akiknek az elengedését a volt amerikai elnöknek előző nap sikerült elérnie a phenjani vezetésnél.
Amerikai források szerint az észak-koreai kormány nem támasztott feltételt a két amerikai újságíró szabadon engedéséhez, vagyis azt nem kötötte össze a nukleáris programjáról folyamatban lévő nemzetközi tárgyalásokkal.
Matt McKenna tájékoztatása szerint Clintont és kíséretét szállító repülőgép útban van Los Angeles felé. A gép idő közben Japánban egy amerikai támaszponton leszállt üzemanyag-felvétel céljából. A két szabadult újságíró kitűnő egészségi állapotnak örvend. A fogságból kiszabadult két újságíró - az amerikai-koreai Euna Lee és a kínai-amerikai Laura Ling - a kaliforniai nagyvárosban hosszú idő után újra találkozhat a családtagjaival.
A volt amerikai elnök kedden érkezett váratlanul az észak-koreai fővárosba. Tárgyalt Kim Dzsong Illel, a sztálinista állam vezetőjével, észak-koreai híradások szerint bocsánatot kért az amerikai újságírók nevében. Néhány órával később a KCNA észak-koreai állami hírügynökség azt jelentette, hogy "a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság humanitárius politikájának és békeszeretetének" jeléül Kim Dzsong Il kegyelmet adott a két újságírónak, és szabadon engedik őket.
A washingtoni Fehér Ház hangsúlyozta, hogy a volt amerikai elnök magánúton járt Észak-Koreában. Az amerikai kormány cáfolta azokat az észak-koreai tömegtájékoztatásban megjelent híreket, amelyek szerint Clinton üzenetet vitt Phenjanba Barack Obama elnöktől.
Ennek ellenére elemzők szerint a kizárólag humanitárius célú magánlátogatás a politikai párbeszéd felújítását is szolgálhatja, az atomprogramja miatt rendkívül elszigetelt sztálinista vezetésű ázsiai állammal.
Victor Cha amerikai nemzetbiztonsági szakértő szerint Clinton látogatása alkalmat adhat a nukleáris leszerelésről folytatott tárgyalások előmozdítására is. Elemzők kevés esélyt látnak arra, hogy Észak-Korea a közeljövőben visszatérjen a Koreai-félsziget atommentesítéséről folytatott hatoldalú tárgyalásokhoz, amelyekről még áprilisban vonult ki. Az elmúlt hetekben azonban Phenjan tartózkodott a provokatív lépésektől, sőt jelezte, hogy hajlandó lenne a párbeszédre Washingtonnal.
Az elmúlt 15 évben Észak-Korea a diplomáciai manőverek és a katonai provokációk politikája között lavírozott, miközben a nukleáris tárgyalások hol elakadtak, hol új lendületet nyertek. Clinton látogatása ebbe a mintába illeszkedve esetleg egy újabb, enyhülési időszak kezdetét jelentheti.
Kim Dzsong Il észak-koreai vezető is elégedett lehet az újságírók ügyének ilyen formájú lezárásával, hiszen Phenjan "arcvesztés" nélkül továbbra is állíthatja, hogy a két amerikai nő bűncselekményt követett el. A tekintélyes amerikai személyiség látogatását az állami média oly módon tálalta, hogy úgy tűnjön: Clinton szívességet kér, és ebből a célból körüludvarolja a phenjani vezetést. A helyi médiajelentések nem győzték hangsúlyozni, hogy Clinton bocsánatot kért a két amerikai újságíró tettéért, és - bár ezt a washingtoni Fehér Ház utóbb cáfolta - átadta Barack Obama elnök üzenetét. Ebben a kétoldalú viszony javításának módjairól van szó.
Az amerikaiak kérésének teljesítésével Phenjan azt bizonyíthatja a hazai közvéleménynek, hogy a közelmúltban végrehajtott nukleáris robbantások és rakétakísérletek felhívták a figyelmet Észak-Korea katonai erejére, és a világ most már komoly hatalomként kezeli a kelet-ázsiai országot.
Nem ez volt az első alkalom, hogy az Egyesült Államok különleges megbízottat küldött Észak-Koreába a sztálinista vezetésű országban bebörtönzött amerikai állampolgárok kiszabadítása céljából. Az 1990-es években Bill Richardson, Új-Mexikó kormányzója - annak idején kongresszusi képviselőként - kétszer is kapott hasonló megbízatást. 1994-ben annak az amerikai pilótának a szabadon engedésében közvetített, akinek helikoptere megsértette az észak-koreai légteret, majd két év múlva egy kémkedési vádakkal őrizetbe vett amerikai szabadságát eszközölte ki a phenjani vezetésénél.
A kaliforniai Current TV alkalmazásában álló amerikai-koreai Euna Lee és a kínai-amerikai Laura Ling ügyében Bill Clinton mellett Richardson és Al Gore volt alelnök neve is felmerült mint lehetséges különmegbízotté. Az amerikai kormány kezdettől fogva arra törekedett, hogy az ügyet diszkréten, felhajtás nélkül oldják meg, feltehetően azért, hogy az ne terelje el a figyelmet az Észak-Koreával fennálló, sokkal bonyolultabb vitás kérdésekről. A közvetítő személyét végül sikerült is titokban tartani, Clinton küldetését csak azután fedték fel kedden, hogy már elindult Észak-Koreába.
Maga Bill Clinton még elnökként egyik elődjét, Jimmy Cartert küldte Észak-Koreába 15 évvel ezelőtt. Carter 1994-ben találkozott Kim Ir Szen akkori észak-koreai vezetővel, és előkészítette a feszült amerikai-észak-koreai viszony enyhülését, illetve a tárgyalásokat a nukleáris leszerelésről.