2009. július. 21. 16:28 MTI Utolsó frissítés: 2009. július. 21. 15:50 Világ

Csaknem teljesen eltörölték a halálbüntetést Kazahsztánban

A háborús bűnök és a gyilkos terrorcselekmények kivételével semmilyen törvényszegést nem lehet halálbüntetéssel sújtani Kazahsztánban egy új törvény alapján.

A Nurszultan Nazarbajev elnök aláírásával életbe lépett jogszabály szerint kegyelmet kérhet, akire rábizonyítják a halálbüntetéssel szankcionálható cselekmények valamelyikét.

A kazah vezetés keddi közleménye szerint az elnök legfőbb törekvései közé tartozik a halálbüntetés eltörlése, és Nazarbajev már 2003-ban felfüggesztette a büntetés alkalmazását.

A medzslisz, a törvényhozás alsóháza idén májusban fogadta el a halálbüntetés csaknem teljes körű megszüntetéséről szóló törvényt, áll a közleményben. Elemzők szerint a tekintélyuralmi módszerekkel kormányzó elnök az általa prioritásként kezelt intézkedéssel az ország arculatának demokratikus vonásait igyekszik hangsúlyozni, mielőtt Kazahsztán 2010-ben átveszi az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) soros elnöki tisztét.

A kilencvenes évek eleje óta Nazarbajev irányítása alatt álló közép-ázsiai ország az első volt szovjet tagköztársaság, amely betöltheti a mindenekelőtt a demokrácia és az emberi jogok ügyének előmozdításán dolgozó szervezet elnöki tisztét. Jogvédők követelik, hogy az asztanai kormány garantálja a vallás- és véleménynyilvánítás szabadságát, mielőtt átveszi az EBESZ vezetését.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.