2009. május. 24. 13:32 MTI Utolsó frissítés: 2009. május. 24. 13:24 Világ

Újabb gázháború fenyeget

Az ukrajnai gázvezetékrendszerért folyó harc döntő szakaszába lépett, és amennyiben Ukrajnának nem lesz más amivel fizethetne a gázért, a rendszer előbb Moszkva ellenőrzése alá kerülhet, mint hogy az EU hozzáláthatna korszerűsítéséhez - írta a Kommerszant című lap hétvégi számában.

Pénteken Asztanában a FÁK kormányfői találkoztak, s a legfontosabb esemény ezen belül Vlagyimir Putyin orosz és Julija Timosenko ukrán miniszterelnök megbeszélése volt. Timosenko ugyanis nem kevesebb, mint 11 milliárd dollárt akart kérni Putyintól: ötmilliárdot hitelbe, s további hatmilliárdot az ukrajnai gáztárolók feltöltésére. A találkozó után azonban hamar nyilvánvalóvá vált, hogy Putyin elzárkózott e kérés teljesítésétől. 

Az orosz kormányfő kijelentette: az ukrán gazdaság működésképtelen a földalatti tárolókban lévő gáz nélkül, s a mintegy 15 milliárd köbméter ára mintegy ötmilliárd dollár. Emlékeztetett rá, hogy a Gazprom korábban felajánlotta, hogy a szükséges összeget a az ukrajnai vezetékeken áthaladó európai gázszállítások tranzitdíjának öt évre előre történő kifizetésével Kijev rendelkezésére bocsátja. "Viktor Juscsenko elnök azonban kijelentette, hogy a tranzitdíj kifizetésének ezt a módját elfogadhatatlannak tekinti. Így a problémát megoldani nem tudjuk és nem fogjuk" - mondta Putyin. 

A kormányfő hozzátette, hogy Oroszország kész részt vállalni az ukrajnai vezetékrendszer korszerűsítésében, de a költségeknek csak egy részét tudja fedezni, s hozzátette, hogy az EU pénzügyi illetékesei egyenesen kijelentették: pénzük Ukrajna számára nincs. A Kommerszant szerint mindebből világos: a harc az ukrajnai vezetékrendszerért folyik, s a hálózat Oroszország ellenőrzése alá kerülhet, még mielőtt az EU a korábban Ukrajnával megkötött - Moszkvát váratlanul érő és erősen bosszantó - szerződés értelmében hozzálátna korszerűsítéséhez. "Elérkezett az igazság pillanata, amikor eldől, hogy kivel van Ukrajna és a vezetékrendszere: Oroszországgal, vagy az Európai Unióval - írta a Kommerszant. 

Az újabb gázválsággal egyébként Dmitrij Medvegyev elnök is megfenyegette európai partnereit pénteken, Habarovszkban, az Oroszország-EU csúcson. Kijelentette: Moszkva nem tudja garantálni Európának, hogy a télen nem lesznek kiesések a gázszállításban. 

A Kommerszant szerint az uniós vezetők annyira zavarba jöttek, hogy nem is vitatkoztak Medvegyevvel egyik felmerült kérdésben sem, az egyetlen kivételt az energiacharta alkotta, amelyről azért leszögezték, hogy nem fogják elvetni. 

A Moszkovszkij Komszomolec úgy látja: az európai politikusok garanciákat próbáltak kapni Medvegyevtől, hogy Moszkva nem enged újabb kieséseket a szállításokban. Az elnök azonban kemény választ adott: "Oroszország nem tudott és továbbra sem tud semmiféle garanciát adni. Milyen alapon? Nálunk nincs probléma, minden rendben van a gázzal és a kötelezettségeink tejesítésével. Biztosítékokat az adjon, akinek fizetnie kell a gázért". 

Az orosz elnök hangot adott gyanújának, hogy Ukrajnának nincs miből fizetnie a gázért, s úgy vélekedett, hogy nem csak Oroszországnak, hanem az Európai Uniónak is segítenie kellene Ukrajnát. A Moszkovszkij Komszomolec ezzel kapcsolatban emlékeztetett arra, hogy az Európai Unió Oroszország megkerülésével szerződést kötött Ukrajnával a vezetékrendszer korszerűsítéséről. A lap úgy vélte: ennek fényében az elnök szavai így interpretálhatók: "Ezt akartátok, megkaptátok, akkor most adjatok pénzt Ukrajnának, hogy ki tudja fizetni a gázszámláját, és támogassátok az ukrán gazdaságot". 

A csúcson újra nyilvánvalóvá vált másik nézeteltérés szintén a szénhidrogénekkel kapcsolatos: az EU régen igyekszik elérni, hogy Moszkva csatlakozzon az unió energiachartájához, amely egyebek mellett megnyitná az orosz kőolaj- és földgázpiacot a külföldi beruházások számára. Medvegyev azonban Habarovszkban pontot tett a történet végére: Oroszország az energiachartához annak jelenlegi formájában nem csatlakozott és nem is szándékozik csatlakozni - jelentette ki, és újból a vendégek figyelmébe ajánlotta javaslatát az  energiabiztonság új jogi alapjainak kidolgozására.
 

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.