2009. május. 14. 12:52 MTI Utolsó frissítés: 2009. május. 14. 12:51 Világ

Újabb bírósági eljárás fenyegeti Orhan Pamukot

Újabb bírósági eljárás fenyegeti Orhan Pamuk Nobel-díjas török írót hazájában a kurd és az örmény kérdésről tett kijelentései miatt.

Az ankarai fellebbviteli bíróság szabad utat adott egy Pamuk elleni kártérítési pernek. A testület hatályon kívül helyezte az ügyben alsóbb fokon született bírósági határozatot, amely elutasította a keresetet - jelentette csütörtökön a török média.

A jogvita középpontjában ezúttal is az író egyik nyilatkozata áll, amelyben 30 ezer kurd és egymillió örmény törökországi lemészárlásáról beszélt. Véleménye miatt egy isztambuli bíróságon már 2005-ben büntetőeljárás indult ellene a "török nép megsértésének" gyanújával, de a pert 2006 elején megszüntették.

Török nacionalisták ezután kártérítési keresetet nyújtottak be azon a címen, hogy Törökországról tett kijelentéseivel Pamuk megsértette személyiségi jogaikat. Az illetékes isztambuli bíróság elutasította a keresetet, és a fellebbviteli bíróság első fokon egyetértett a döntéssel. Másodfokon azonban hatályon kívül helyezték az isztambuli bíróság határozatát, és ezzel szabaddá vált az út a Pamuk elleni eljárás megindításához. Egyelőre nem tudni, mekkora kártérítési összeget követelnek az írótól.

Az Európai Unió a szólásszabadság elleni támadásnak tartja, és ezért élesen bírálta a Pamuk elleni bűnvádi eljárást és más török írók hasonló jogcím miatti perbe fogását. Azóta enyhítettek a török büntető törvénykönyv 301. paragrafusán, amely tiltja a "török nép megsértését".

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.