Külföldi állampolgárok a csehországi EP-képviselőjelöltek között
Négy külföldi állampolgár van a csehországi pártok és mozgalmak európai parlamenti (EP) képviselőjelöltjeinek a listáin, ami eggyel kevesebb, mint 2004-ben - közölték a cseh statisztikai hivatalban szombaton.
A külföldi jelöltek között két szlovák, s egy-egy olasz és francia állampolgár van. Míg öt éve a külföldi állampolgárságú jelöltek között két közismert személyiség is volt, s most induló külföldiek gyakorlatilag ismeretlenek. Öt éve a legismertebb külföldi jelöltnek Viktor Kozeny, a cseh származású ír vállalkozó számított. Kozeny jelenleg a Bahama-szigeteken él, s Csehországban több milliárdos sikkasztásért büntetőeljárás folyik ellene. A másik ismert jelölt a német állampolgárságú Daniel Stroz újságíró volt, aki Cseh- és Morvaország Kommunista Pártja színeiben EP-mandátumot is szerzett. Stroz az idén már nem indul a választáson.
Az olasz és a francia állampolgárt - az egyik egyetemi tanár, a másik menedzser - a Zöldek Pártja indítja, de egyiket sem olyan pozícióban, hogy esélye lenne a sikerre. A szlovákokat - egy egyetemista és egy menedzser - a liberális Liberálové.CZ párt indítja. A parlamenten kívüli kis pártnak azonban nincs esélye mandátumot szerezni.
A hivatalos lista szerint az Európai Parlament (EP) 22 cseh mandátumáért összesen 33 párt, mozgalom és koalíció fog versengeni. A jelöltek száma összesen 730; ez 78-al kevesebb, mint 2004-ben, amikor 24 mandátumért folyt a verseny.
A közvélemény-kutatások és felmérések csak a mai parlamenti pártoknak adnak esélyt a mandátumszerzésre. A leggyakoribb várakozás az, hogy a 22 mandátumból a Cseh Szociáldemokrata Párt 9, a Polgári Demokratikus Párt 8, Cseh- és Morvaország Kommunista Pártja 3, míg a Kereszténydemokrata Unió-Csehszlovák Néppárt és a Zöldek pártja 1-1 európai parlamenti mandátumot szerez.
A felmérésekből az is kiderült, hogy a lakosság érdeklődése a választás iránt nem túl nagy. Általában 25-26 százalékos részvételre számítanak, ami alacsonyabb mint az öt éve megtartott EP-választáson, amikor az arra jogosultak 28 százaléka járult az urnákhoz.