2009. március. 17. 22:10 MTI Utolsó frissítés: 2009. március. 17. 21:53 Világ

Magyar jezsuita misszionárius hunyt el Tajvanon

Életének 98. évében elhunyt kedden Tajvanon Jaschkó István magyar jezsuita atya, aki fél évszázadon át dolgozott e szigeten a testi, illetve a szellemi fogyatékosok, valamint a gazdaságilag, társadalmilag hátrányos helyzetű emberek életkörülményeinek javításáért.

A Tajvan északnyugati részén lévő Hszincsu körzetben érte a halál, ahol munkás életének utolsó éveit töltötte - jelentette a Taiwan News angol nyelvű tajvani lap internetes kiadása. 

Jaschkó István 1911-ben született Kassán. A müncheni egyetemen végezte felsőfokú tanulmányait. Először 1936-ban küldte Kínába Jézus Társasága misszionáriusként. A kínai jezsuita provincia tagjaként nem csupán a kereszténység tanait hirdette ott 1942 és 1954 között, hanem létrehozott egy jótékonysági központot is szellemi fogyatékosok számára Hopej (Hebei) tartományban. Az atya még a Je Jo Ken kínai nevet is felvette, amely azt jelenti: gyökeret ereszteni. Ezzel szerette volna kifejezni letelepedési szándékának és segíteni akarásának komolyságát.   

Kínai munkássága azonban hirtelen véget ért, amikor a Kínai Kommunista Párt jutott hatalomra. Előbb három évre átnevelő munkatáborba internálták, majd kiutasították Kínából. 1955-ben Tajvanra érkezett, hogy ott folytassa misszionáriusi munkáját. Ott is több klinikát alapított, és sokat tett olyan gyógyszerek beszerzéséért, amelyek nem voltak elérhetők a szigeten. 2002-ben elnöki kitüntetésben részesült humanitárius tevékenységéért.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.