Afganisztán: augusztusban volna biztonságos a választás
Biztonságosabb lenne az eredeti terveknek megfelelően, augusztusban rendezni az elnökválasztást és nem tavasszal, a Hamid Karzai elnök által javasolt időpontban - mondta szerdán az afgán kormány belügyminisztere.
Mohammed Hanif Atmar szerint a tavaszi választás nem lenne "száz százalékosan biztonságos. Ez a szomorú afgán valóság" - mondta a miniszter. Ugyanakkor hangsúlyozta: "ha az elnök azt parancsolja, hogy készüljünk tavaszi időpontra, akkor felkészülünk és minden tőlünk telhetőt megteszünk a választások biztonságáért."
Karzai a múlt héten tett javaslatot arra, hogy a választást hozzák előre, és már áprilisban rendezzék meg. Az Egyesült Államok, a NATO és az ENSZ viszont az augusztusi időpontot pártolja.
Karzai az afgán alkotmányra hivatkozik, amelynek értelmében elnökválasztást legalább egy hónappal azelőtt kell rendezni, hogy lejár a hivatalban lévő államfő megbízatása. Karzai esetében ez május 21-én következik be.
A tavaszi időpont ellenzői közbiztonsági és logisztikai megfontolásokra hivatkoznak; meg kell fékezni az elharapózó erőszakot, fel kell készíteni a rendőrséget, és a 17 ezer fős amerikai csapaterősítést is be kellene várni a választások előtt, és ha mégis áprilisban tartanák a voksolást, akkor a hatalmas afgán hegyekben uralkodó kemény tavaszi hideg időben kellene lebonyolítani - mondják.
Szinte nincs ember Afganisztánban, aki azt gondolja, hogy szűk egy hónap alatt elő lehet készíteni az elnökválasztást. Az ellenzék szerint Karzai valójában blöfföl, és csak azt akarja elérni, hogy politikai ellenfelei elismerjék legitimitását az elnöki periódusnak az alkotmányban megszabott vége után is. Karzai így a hivatalban lévő elnök előnyös pozíciójából vághat neki a választási kampánynak.
Akár tavasszal tartják, akár nyáron, az idei elnökválasztás minden bizonnyal a legveszélyesebb, és a belbiztonsági erők és a NATO-misszió számára a legnagyobb kihívást jelentő esemény lesz az iszlamista tálib rezsim 2001-es megdöntése óta. A szélsőséges, fegyveres mozgalom - amely jelenleg is nagy területeket ellenőriz az országban - a választás bojkottjára szólítja a lakosságot.
Mohammed Hanif Atmar egyébként tavaly október óta vezeti a belügyi tárcát. Minisztériumát világszerte igen korruptnak tartják, a 80 ezer fős afgán rendőri erő képzettsége pedig jóval alulmúlja a hadsereg felkészültségét.