2009. február. 25. 18:08 MTI Utolsó frissítés: 2009. február. 25. 18:11 Világ

Bírálják Sarkozy kinevezési gyakorlatát

A politikai bírálatok után jogi vitát is kiváltott az, hogy a francia államfő elsőszámú gazdasági tanácsadóját kívánja annak az óriásbanknak az élére helyezni, amelyik csütörtökön két nagy bank egyesüléséből, húsz százalékos állami részesedéssel jön létre.

Keddi római látogatásán Nicolas Sarkozy azt mondta: a magánszektorba átigazoló állami tisztviselők összeférhetetlenségeit vizsgáló etikai bizottság jelezte, hogy nem lát problémát az elnöki hivatal helyettes főtitkárának kinevezésében. Szerdán azonban kiderült, hogy az etikai bizottság még nem is ülésezett; Sarkozy csak a bizottság elnökének személyes véleményét kapta meg, ez viszont a testületet nem kötelezi. Az etikai bizottság tagjai jelezték: legközelebb március 11-én tanácskoznak.

A Libération és a Le Monde című napilapok hazugsággal vádolják Sarkozyt, amiért azt mondta, hogy az etikai bizottság nem tartja összeegyeztethetetlennek, hogy az elnöki hivatal egyik vezető politikusából bankvezér legyen. Az ellenzéki és szakszervezeti vezetők szerint pedig az eset nem egyszerűen az elnöki hiperaktivitás újabb megnyilvánulása, hanem törvényességi problémákat is felvet. A Szocialista Párt álláspontja szerint az elnök megkerül minden legális fórumot és a törvénnyel szemben is végigviszi saját elképzelését. Martin Aubry főtitkár szerint a köztársaság intézménye kérdőjeleződött meg Franciaországban, s az is elképzelhető, hogy a média-, majd a bankelnökök után legközelebb Sarkozy már a bírókat és az ügyészeket is maga kívánja kinevezni.  

A kormány sürgetésére a Caisse d,Epargne és a Banque Populaire fúziójából csütörtökön létrejövő óriásbank Franciaország második legnagyobb pénzintézete lesz: 98 ezer embert foglalkoztató nyolcezer fiókkal, és összesen 35 millió ügyféllel. Az egyesülés fő célja megmenteni a franciák által legkedveltebb megtakarítási betétet, az úgynevezett Livret A-t és magát a Banque Populaire-t, amely csütörtökön készül bejelenteni a tavaly felhalmozott kolosszális veszteségének összegét.

Az állam megközelítőleg 5 milliárd eurós kiegészítő alárendelt kölcsönt nyújt az egyesülő bankoknak. A tőkeinjekcióért cserébe az állam a részesedés 20 százaléknak megfelelően helyet kap vagy az igazgatótanácsban vagy a felügyelőbizottságban. A bank vezetője - hivatalosan az igazgatótanácsok döntése alapján - az egyesülés részleteit kidolgozó Francois Pérol lesz, aki jelenleg az elnöki hivatal helyettes főtitkára, és az államfő elsőszámú gazdasági tanácsadója. A 45 éves gazdasági szakember nevéhez fűződik a francia bankmentő és gazdaságélénkítő csomag, valamint a francia autóiparnak nyújtott pénzügyi mankó terve is.

Hirdetés
Címkék
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?